Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
11.sinif Etkinlik ve hazirlik çalismalari (sayfa 70-74) - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ 11.Sinif Cografya Konulari ] » [ 11.sinif Etkinlik ve hazirlik çalismalari (sayfa 70-74) ]
Yas : 0-10
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 28

Kitabinizdaki haritadan ve atlasinizdan faydalanarak asagidaki sorulari cevaplandiriniz.

 

SORU-1-Kitabinizdaki haritada yeryüzündeki medeniyetlerin kuruldugu Nil deltasi,Mezopotamya,

İndus vadisi ,Sariirmak ve Gök irmak vadileri görülmektedir.Bu medeniyetlerin burada kurulmasinin cografi sebeplerini belirtiniz.

 

Bu bölgeler orta kusak içerisinde yer alan iklim sartlarinin elverisli oldugu alanlardir.Yine bölgedeki su kaynaklari verimli tarim topraklarinin olusmasinda ve bölgenin tercih edilmesinde etkili olmustur.Yine konum özellikleri itibariyle çevrelerine göre geçis noktalari olmalari yada daha uygun yasam kosullari barindirmalari bu bölgeleri cazip hale getirmistir.

 

 

SORU-2-Dünya fiziki haritasina bakarak bu bölgelerin benzer ve farkli özelliklerini belirtiniz.

 

Benzer özellikler yer sekilleri bakimindan tarim yapilabilecek düzlük bir saha olmalari akarsu kenarlari boyunca yada vadi kenarlarina kurulmalari ortak özellik olarak gösterilebilir.Denize kiyi bölgelerinin bulunmasi da benzer bir özelliktir.

 

Farklilik olarak iklimsel özelliklerde degisiklikler görülebilir.İndus ganj Sari irmak bölgeleri ile Nil ve Mezopotamya bölgeleri iklim özellikleri bakimindan farklilik barindirir.

 

 

SORU-3-Tarih boyunca bir çok medeniyete besiklik etmis olan ülkemiz Norveç’in cografi konumuna sahip olsa idi Türkiye’de bu kadar medeniyet gelisirmiy di.

 

Türkiye’nin konumu Norveç in cografi konumu günümüzdeki kadar medeniyetler gelismezdi.Norveç kutba yakin iklim sartlari ve toprak özelliklerinin çok fazla elverisli olmadigi önemli kavsak noktasi olmayan gerek matematik gerekse özel konum özellikleri bakimindan daha olumsuz kosullara sahip bir ülkedir.

 

...........................................................................İmza...................................................................................................

ÖNCE SAGLIK

16.12.2008 23:26:12
                      

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaslar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bIRAZ BILGILENELIM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 621 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 960 

 Online Üyeler:   Online üye yok..