Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
Lise 3 Cografya Dersi ölçme ve Degerlendirme (Sayfa 164-165) - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ 11.Sinif Cografya Konulari ] » [ Lise 3 Cografya Dersi ölçme ve Degerlendirme (Sayfa 164-165) ]
admin
[Genel Sorumlu]


Yas : 38
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 155

DÜNYANIN HIZLA GELİŞEN ENDÜSTRİSİ TURİZM


ÖLÇME DEĞERLENDİRME  164/165

1-Günümüzde insanlarin seyahat etmesindeki en önemli faktörler:

Şehir hayatinin vermis oldugu yogun is temposuna bagli olarak: insanlarin dinlenme,eglenme ihtiyaci, gelir seviyelerinin yükselmesine bagli olarak artan gezme, baska memleketleri görme istegi çünkü gelir seviyesi yüksek olan insanlar daha çok turizm faaliyetleri içerisinde bulunabilir, insanlarin kültürlerine olan düskünlük geçmislerini ögrenme istegi, is seyahatleri, panayir, fuar, festivaller, din, sportif faaliyetler yarismalar, egitim ögretim gösterilebilir.


2-Doga turizminin son dönemlerde artis göstermesinin nedenleri:

Doga turizminin son dönemlerde artis göstermesinin sebebi insanlarin yasam alanlarindaki dogalligin bozulmasina bagli olarak asiri kentlesme, is temposu, teknolojinin hayatimizi asiri derece etkilemesine bagli olarak insanlarin bu ortamlardan uzaklasma istegi sehirlerdeki gürültü kirliliginden uzaklasma duygusu eskiye duyulan özlem gösterilebilir.


3-Turizmin görülmeyen ihracat olarak degerlendirilmesinin nedeni:

Ülkeler mal üreterek ürettikleri mali dis ülkelere satarak gelir elde ederler. Turizm faaliyetlerinde mal olarak disariya sattiklari zaten var olan doga güzellikleri, tarihi eserler,iklim özelliklerinin kendilerine sundugu avantajlardir  özel bir üretim yapmalarina gerek yoktur,bu noktadan yola çikarak turizm ülkeye döviz girdisi saglayan ancak yurt disina bir sey satmadan elde edilen gelirdir.


4-Gelecekte insanlari seyahate yönlendiren etmenlerden hangileri daha etkili olacaktir:

Gelir seviyesindeki yükselme, ulasim hizmetlerinde ki gelismeler,din,merak ,ve asiri sehir hayatinin verdigi stres,gürültü kirliliginden kaçma istegi ile ortaya çikan dinlenme eglence ihtiyaci is baglantilari amaciyla yapilacak seyahatler söylenebilir.


5-Herhangi bir alanin ulusal park olarak belirlenmesinde etkili olan faktörler:

Canlilar için geçmisin izlerini tasiyabilecek eserlerin bulundugu alanlar olmasi,dogal ortamin korundugu çok genis yasam bölgeleri olmalari,dogal güzelliklere sahip bir alan olmasi milli park olarak belirlenmesinde etkilidir.

Örnek: ABD’de Yelowstone parki genis bir alan içerisinde dogal yapilarini koruyan gayzerleri, sicak akarsulari,boz ayilari,kanada geyikleri ile dünya üzerinde en genis bozulmamis ekosisteme sahip bölgelerden biridir.Yine Afrika kitasindaki serengeti bölgesi  bölge...........................................................................İmza...................................................................................................

-
6.4.2009 23:47:57
                      
arvil
[Üye]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 436
tesekkürler

...........................................................................İmza...................................................................................................
xd
22.1.2012 10:39:43
   
Sayfalar »» [1]

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaslar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bIRAZ BILGILENELIM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 621 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 960 

 Online Üyeler:   Online üye yok..