Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
Ahilik Haftasi - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Belirli Gün ve Haftalar ] » [ Ahilik Haftasi ]
kerem
[Forum Görevlisi]


Yas : 0-10
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 37

Ekimin 2. pazartesi ile baslayan hafta

Cumhuriyetimizin kurulusunun yetmis sekiz, Osmanli devletinin kurulusunun yedi yüz ve Türklerin Anadolu'yu yurt edinmelerinin bininci yil dönümünü kutladigimiz bu yillar bize Türk tarihinin en önemli kurumu olan Ahiligi hatirlatmaktadir.

Türkiye Cumhuriyeti 75 yil önce Osmanli'dan devir aldigi yönetimi, Osmanli da 700 yil önce Anadolu Selçuklu devletinden almisti. Anadolu Selçuklu devleti de Büyük Selçuklu İmparatorlugu'nun bir parçasi olarak bu topraklarda yaklasik bin yil önce kurulmustu. Görüldügü üzere 1000 yildir Türkler Anadolu topraklari üzerinde yasamaktadir.

Türklerin tarihi aslinda bin yil ile sinirli degildir. Bilinen en eski insanlik tarihine kadar uzanir. Oguz Hanligi, Uygur devleti, Göktürk devleti, Hun devleti M.Ö. 4000 yildan beri, devletini ve kültürünü yasatmaktadir. Dünyamizda bu süre içerisinde birçok devletler kurulmus, kültürler yasamis, bunlardan birçogu yikilmis ve kaybolmuslardir. Türklerin alti binyildir tarih sahnesinde olusunun önemli bir sebebi kültür degerlerini korumalarindan ileri gelir. Bu kültür degerlerinin özü Ahilik Kültürü biçimine dönüstügü XI. yüzyildan sonra yeni bir anlayisla devam eder.

Cumhurbaskani Süleyman Demirel, bu konu üzerinde hassasiyetle durmus ve Ahilik Vakfinin tertip ettigi bir Şed Kusanma töreninde Ahilikle ilgili veciz bir konusma yapmistir. Bu konusmasinda, "...Bin seneye yakin bir zamandir Anadolu kitasinin sahipleriyiz. Bir büyük medeniyetimizin oldugunu bu medeniyetin birbirinden güzel, birbirini tesiri altinda birakmis hazinelerinin bulundugunu biliyoruz. Öyle olmasa zaten bu kadar uzun süre bu kitaya hâkim olunamazdi..." demistir.

Tarih boyunca Türkler daima iyiyi güzeli aramislar ve bulduklarinda da tereddüt etmeden almislardir. Türklerin İslamiyet’e geçmeden önceki kültür degerleri bile bugün birçok ülkede görülememektedir. Tarihi arastirmalarda o dönemde insan haklarina saygi, kadinin toplumdaki saygin yeri, misafirperverlik, bir tehlikeye karsi birlik olusturmak, dayanisma, yardimlasma gibi birçok insani degerlerin bugünkü tabiri ile evrensel degerlerin mevcut oldugunu görüyoruz.

Türkler bu degerler ile mücehhez olarak çagin en yüksek medeniyetini kurmuslardir. Dünyada pek çok dinler, inançlar ile karsilasan Türkler bazilarini denemisler fakat kendilerine en uygun gelen İslam dinini kabul etmislerdir. Bu dini seçerken hiçbir zorlama, hiçbir baski yapilmamis kendi istekleri ile bu yüce dine geçmislerdir.

Ahilik tüm bu degerleri kaynastiran ve hayata geçirilmesini saglayan bir yeniliktir. Türklerin "Rönesans”idir.

Ahilik anlayisi, toplumda yasayan fertleri birbirine yaklastirmak ve aralarinda dayanisma kurulmasini saglamaktir.

Bir toplumda birlik ve dayanismayi saglayan en önemli unsur müsterek degerlerin korunmasi ile mümkündür. Türklerin Anadolu'da bin yildan beri varligini sürdürmelerindeki sir Ahilik anlayisi içerisinde bu degerlere saygi göstermeleridir.

Bu anlayisa göre din, dil, irk farki gözetmeksizin herkese esit muamele yapilmistir. Bir toplumda sosyal tabakalasma olabilir. Kimi zengin, kimi fakir olabilir; fakat ikisi arasindaki fark fazla olmamalidir. Ahilik zenginlige karsi degildir. Çalismak ve üretmek, alin teri ile kazanmak Ahilikte bir ahlak kuralidir. Bunun için herkesin mutlaka bir meslegi ve isi olmalidir. Ahilik, halkin sirtindan geçinenlere, bir köseye çekilip miskin miskin oturanlara karsidir.

Ahilikte is ve meslek ahlaki, kabul edilmesi mecburi kurallar haline gelmistir. Kendinden önce baskalarini düsünmek ve kollamak, hak ettiginden fazlasini istememek, kanaat ve tevazu ölçüleri içerisinde "hirs" ve "tama"dan uzaklasmak, kendi yetenegine uygun bir isle mesgul olmak, sanatini mutlaka bir 3 üstaddan ögrenmek ve birligin, beraberligin korunmasi için dayanisma içer...........................................................................İmza...................................................................................................

kerem..
20.12.2009 17:26:20
                      
ali27
[Üye]


Yas : 10-15
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 7

paylasim için sagol...........................................................................İmza...................................................................................................
felegin gözü kör seninki de sasi olsun
22.03.2010 18:27:03
   
smile
[Forum Görevlisi]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 510
tskelerr

...........................................................................İmza...................................................................................................
Dua edinde Uluslar Arasi Matematik Olimpiyatlarini Kazanayim..
10.12.2011 15:56:16
   
arvil
[Üye]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 436
tskler

...........................................................................İmza...................................................................................................
xd
23.01.2012 10:05:03
   
Sayfalar »» [1]

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaslar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bIRAZ BILGILENELIM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 621 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 960 

 Online Üyeler:   Online üye yok..