Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
Anneler Günü - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Belirli Gün ve Haftalar ] » [ Anneler Günü ]
admin
[Genel Sorumlu]


Yas : 38
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 155

Mayis ayinin ikinci pazar günü Anneler Günü'dür. Anneler Günü evrensel bir gündür. Dünyada milyonlarca ana bugün çocuklari tarafindan sevgi ve saygi ile anilir.
Anneler Günü ülkemizde 1955 yilindan bu yana kutlaniyor. Türk Kadinlar Birligi ülkemizde her yil çocuklari için büyük fedakarliga katlanan annelerden birini yilin annesi seçer. Yilin annesinin kisiliginde tüm annelere iyi dilekler sunulur.
  
 Amerika'nin Filedelfiya eyaletinde 9 Mayis 1966 günü Jarvis isimli bir kizin annesi öldü. Annesini çok seven Jarvis'in üzüntüsü aylarca sürdü. Hayatla kimsesi kalmayan Jarvis ölüm olayina bir türlü alisamadi. Yasama küstü. Canliligini, yasama sevincini yitirdi. Yemedi, içmedi bir ara ölmeyi bile düsündü. Jarvis'in bu durumunu yakindan izleyen komsusu Jarvis'le arkadas oldu. Bir gün yasli komsu söylesi sirasinda Jarvis'e «İnsanlar dogar, yasar, ölür. Bu bir doga kanunudur.» dedi.

Bu iki cümle, Jarvis'i çok etkiledi. Ölümün de dogmak, yasamak gibi bir doga olayi oldugunu düsündü. Ancak bu dogruyu bulmak Jarvis'in annesine olan sevgisini azaltmadi.

Aradan geçen süre içinde ölüm sözcügünün soguklugu gitti. Yerine anne sevgisinin sicakligi geldi. Artik Jarvis annesini gözyaslari ile degil, severek anmaya basladi. Acilari azaldi. İçinde ari, duru bir sevgi olustu.
 


Aradan bir yil geçti. Bu süre içinde Jarvis, hemen her gün annesinin mezarina çiçekler götürdü. Jarvis'in annesinin ölüm yildönümünde bütün arkadaslari eve geldi. O gün Jarvis arkadaslarina :

— Geçen bir yil içinde çektigim acilar bana sunu ögretti «Dünyada anne sevgisinin yerini dolduracak hiçbir sevgi yoktur. Yilin bir gününü annelere ayiralim. O günü annelerimizle ilgili anilarla dolduralim. Böylece annelerimize olan sevgi borcumuzu ödeyelim.» dedi.

Arkadaslari Jarvis'in önerisini çok begendiler. Birlikte hemen kentin Belediye Baskanina gittiler. Baskan onlari dinledi. Öneriyi içtenlikle benimsedi. Daha sonra bu öneri gazetelere, yazarlara anlatildi. Jarvis ve arkadaslarinin çalismalari kisa sürede sonuç verdi. Amerika Birlesik Devletleri Kongresi mayis ayinin ikinci pazar gününün Anneler Günü olarak kutlanmasini kararlastirdi.

Anneler günü ilk kez 1908 yilinda kutlandi. Daha sonra bütün uygar ülkelerde kutlanmaya baslandi. Her yil mayis ayinin ikinci pazar günü gazetelerde annelerle ilgili yazilar, anilar, siirler yayinlanir. Radyo ve televizyonda ana sevgisini konu eden konusmalar yapilir. Türk Kadinlar Birligi'nin subesi olan illerde yilin anneleri seçilir. Okullarimizda ayrica Anneler Günü nedeniyle toplantilar düzenlenir. Bu toplantilarda okunan siirler, söylenen türküler, sarkilar, annelere armagan edilir. Filimler gösterilir. Sergiler düzenlenir.

Anneler Gününde annemize bir demet kir çiçegi armagan ederek, bir güzel sözcükle yanagindan öperek onu çok mutlu ederiz............................................................................İmza...................................................................................................

-
20.12.2009 17:36:08
                      
ali27
[Üye]


Yas : 10-15
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 7

paylasim için sagol...........................................................................İmza...................................................................................................
felegin gözü kör seninki de sasi olsun
22.03.2010 18:26:13
   
smile
[Forum Görevlisi]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 510
tessekürlerr

...........................................................................İmza...................................................................................................
Dua edinde Uluslar Arasi Matematik Olimpiyatlarini Kazanayim..
10.12.2011 15:56:51
   
arvil
[Üye]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 436
tesekkürler hocammmmmmmmmmmm

...........................................................................İmza...................................................................................................
xd
23.01.2012 10:04:30
   
Sayfalar »» [1]

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaslar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bIRAZ BILGILENELIM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 621 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 960 

 Online Üyeler:   Online üye yok..