Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
Atatürk Haftasi - Coğrafya,Tarih,Felsefe Grubu,Eğitim Portalınız
      [ Sosyal Okulu - Sosyal Bilimlerin Sanal Bulusma Noktasi - Tarih Cografya Rehberlik bilgileri Forum ] »» [ Belirli Gün ve Haftalar ] » [ Atatürk Haftasi ]
admin
[Genel Sorumlu]


Yas : 38
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 155

Ülkemizin kurtaricisi, devletimizin kurucusu Atatürk, 10 Kasim 1938 günü saat dokuzu bes geçe öldü.

O tarihten bu yana 10 Kasim'la baslayan hafta, yurdumuzda Atatürk Haftasi olarak degerlendirilir. Bu hafta içinde, Atatürk'ün yasami, yurtseverligi, inkilap ve ilkeleri anlatilir. Ata'nin daha iyi tanitilmasi amaciyla açik oturumlar düzenlenir. Radyo ve televizyonda, Atatürk'ün konusmalari kendi sesinden dinletilir. Atatürk'le ilgili filmler gösterilir. 10 Kasim günü Atatürk, tüm yurtta törenlerle anilir. Ölüm ani olan saat dokuzu bes geçe "ti" sesi ile saygi durusuna geçilir. Kara ve deniz tasitlari olduklari yerde durarak düdüklerini çalarlar. Düzenlenen anma törenlerinde Ata'nin yasam öyküsü, Atatürk inkilap ve ilkeleri anlatilir, seçilmis Atatürk siirleri okunur.

ATATÜRK'ÜN YAŞAMI

Selanik'te Ahmet Subasi Mahallesinin Islahane Caddesinde iki katli pembe boyali bir ev vardi. Bu evde Ali Riza Efendi ile Zübeyde Hanim otururdu. 1881 yilinda bir ogullari oldu. Adini Mustafa koydular. Mustafa sari saçli, mavi gözlü bir çocuktu.

Bütün çocuklar gibi Mustafa'nin çocuklugu da mahallede komsu çocuklari ile güle oynaya geçti. Mustafa, Şemsi Efendi Okuluna basladi. Kisa bir süre sonra babasi Ali Riza Efendi öldü.
Güç kosullar altinda ögrenimini sürdüren Mustafa, bugünkü askeri ortaokul dengi olan Askeri Rüstiye'ye basladi. Orta kismi basari ile bitirdikten sonra lise dengi olan Manastir Askeri İdadi'sine yazildi. Derslerine düzenli olarak çalisan Mustafa Kemal liseyi bitirdi.

İstanbul'a gelerek Harp Okulunun piyade sinifina girdi. Üç yillik ögrenimini basari ile sona erdi. Kurmay subay yetistirilmek üzere Kurmay Okulu'na seçildi.

Mustafa Kemal, bu okulda gelecege yönelik tasari ve ileri düsünceleriyle kendini tanitti. Basarili bir ögrenimden sonra Kurmay Yüzbasi oldu. Zamanin padisahi II. Abdulhamit'in gizli polisleri Mustafa Kemal'in ileri düsüncelerini, arkadaslari ile yaptigi tartismalari, O'nun özgürlük ve siyasal konulardaki düsüncelerini padisaha bildirmislerdi. Mustafa Kemal ve arkadaslari bu nedenlerle Yildiz Sarayi'nda sorguya çekildiler. Mustafa Kemal bir süre tutuklu kaldi. Fakat suçlu görülmedi. Ancak düsünceleri tehlikeli sayildigi için, baskentten uzaga Şam'da bulunan Besinci Orduya gönderildi.

Mustafa Kemal, Şam'da arkadaslari ile birlikte Vatan ve Hürriyet adli gizli bir dernek kurdu. Sonra gizlice Makedonya'ya geçti. Selanik'te Vatan ve Hürriyet Dernegi'nin bir subesini açti. Dernek, padisahin baski yönetimine karsi kurulmustu. Bu nedenle yapilacak çalismalarin gizli olmasi gerekiyordu. Şam kenti disindaki yerlerde bulunan subaylarin da dernege katilmalari için Mustafa Kemal görevlendirildi. Bu amaçla ayni yil subaylarin yogun olarak bulundugu Makedonya'daki 3. Orduya atandi.

1908 yilinda mesrutiyet ilan edilince İttihat ve Terakki Firkasi iktidari aldi. Ancak padisahin kiskirttigi gericiler mesrutiyete, yeni düsüncelere ve atilimlara karsi çiktilar. Kiskirtmalar sonucu İstanbul'da 31 Mart ayaklanmasi oldu. Bunun üzerine Selanik yöresindeki birliklerden bir ordu toplandi. Mustafa Kemal, Harekat Ordusu adini verdigi bu orduda görev aldi. Ayaklanma bastirildi. Harekat Ordusuyla birlikte Mustafa Kemal Selanik'e döndü. İki yil sonra Genel Kurmay Baskanliginda bir göreve atandi.

Bu sirada İtalyanlar Trablusgarb'a saldirdilar. Mustafa Kemal ve arkadaslari Tobruk'a giderek buradaki Türk birliklerine katildilar. Yapilan savaslarda önemli basarilar saglandi. Ancak bu sirada Balkan Savasi baslamisti. Mustafa Kemal geri dönmek üzere Misir'a geldiginde Selanik'in düsman eline geçtigini; Bulgar ordularinin Çatalca'ya kadar ilerlediklerini ögrendi.

İstanbul'a gelen Mustafa Kemal'e Bolayir'da bulunan bir kolordunun kurmay baskanligi görevi verildi. Savas süresince bu görevde kaldi. Balkan Savasi sona erince Sofya'ya atasemiliter olarak atandi. Bir süre sonra Birinci Dünya Savasi basladi. Almanlarin yani sira Osmanli İmparatorlu...........................................................................İmza...................................................................................................

-
20.12.2009 17:38:25
                      
ali27
[Üye]


Yas : 10-15
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 7

paylasim için sagol...........................................................................İmza...................................................................................................
felegin gözü kör seninki de sasi olsun
22.03.2010 18:25:05
   
smile
[Forum Görevlisi]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 510

çok tskler bayim saolunuz...........................................................................İmza...................................................................................................
Dua edinde Uluslar Arasi Matematik Olimpiyatlarini Kazanayim..
9.12.2011 17:46:29
   
arvil
[Üye]


Yas : 7.SINIFF
MSN : Yazmamis
Mesaj sayisi : 436
tesekkürler

...........................................................................İmza...................................................................................................
xd
23.01.2012 10:06:18
   
Sayfalar »» [1]

Foruma Açilan Son 5 Konu
Açan
Forum Istatistikleri
Onay Bekleyen Konu
Onay Bekleyen Konu
merhaba arkadaslar..
Site'ye daha çok aktivite gelmeli..
bIRAZ BILGILENELIM..
vizyon
kutsalkedi
ayca
hjklm
xxxxxw
 Toplam Kategori Sayısı: 12  
 Toplam Forum Sayısı: 51 
 Toplam Konu Adedi: 621 
 Toplam Cevaplanan Forum Sayısı: 960 

 Online Üyeler:   Online üye yok..