Tuz Gölü


TUZ GÖLÜ  

Asagidaki bilgiler maalesef dogru...

Sonra; Türkiye neden kanserden kiriliyor..' diye soruyoruz... ! ?

Tuz Golü, Van Gölü'nden sonra ülkemizdeki ikinci büyük golüdür...  Uzunlugu 80 km olan Tuz Gölü'nün genisligi 48 kilometreyi bulur... Genis bir alani kapsamasina karsilik çok sig bir göldür... Dünyanin en tuzlu gollerinden biridir... Litresinde 329 gram gibi çok yüksek oranda tuz ihtiva etmektedir.. . Gölün bu özelligini degerlendirerek tuz elde etmek amaciyla kiyilarinda çok sayida tuzla kurulmustur.. . Bu tuzlalardan elde edilen tuz Türkiye'nin gereksinimi olan tuzun büyük
bölümünü karsilamaktadir. ..

Türkiye'nin oldukça kurak bir yerinde yer almasi nedeni ile bu sig bölgelerde çok yogun bir sekilde buharlasma görülür... Dogu kismindaki körfez disinda tümüyle kuruyan Gölün tabaninda, kalinligi yer yer 30 cm.'yi bulan mevsimlik bir tuz katmani olusmaktadir.. . Tuz Gölü'nün en derin yeri sadece 2 m.'dir. Öteki kesimlerin derinligi sadece santimetrelerle ölçülebilmektedir.
 

Göle dökülen en önemli akarsular? Peçeneközu deresi' ile Melendiz çayi'dir. Cografya bilgileri aynen böyle diyor. Cografya bilgilerine girmemis aci gerçek ise sudur:

Tuz Gölüne dökülen en büyük akarsu Konya' nin sehir kanalizasyonudur. ..  Çumra yönüne verilen kanalizasyon bu dogrultu üzerinden maalesef herhangi bir aritmaya tabi tutulmadan dogrudan Tuz Gölü'ne akitilmaktadir. ..

Bir milyonu gecen sehir nüfusunun sanayi artiklarini da tasiyan sehir kanalizasyonu bizlere iyotlu ya da iyotsuz tuz olarak geri dönmektedir.. .

Bu faciaya dur demek ve tuzun kokmasina firsat vermemek için her sorumlu vatandasin üzerine düsen görevi yerine getirmesi gerektigi inanci ile bu mesaji ulasabilecegimiz her kisiye gönderelim ve ilgilileri göreve davet edelim.... Yoksa hepimizin yemeginde Konya'lilarin katkisi olmaya devam  edecek.'


  Yrd. Doc.. Dr.. MUSTAFA DURAN
  PAMUKKALE UNIVERSITESI

FEN-EDEBIYAT FAK. BIYOLOJI BOL.
20017    DENIZLI
  TEL:+90 258 2134030-1178
  CEP:05334361297
  FAX:+90 258 2125546

www.sosyalokulu.com