Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
 
 » Menü
TARIH
    Inkilap Tarihi
    Atatürkçülük
    Tarih Öncesi ve ilkçag Tar.
    Islam Tarihi
    Genel Tarih Konulari
    Osmanli Tarihi
    Tarihte Kullanilan Takvimler
    Tarih Sözlügü

COGRAFYA
    Cografya Konulari
    Fiziki Cografya
    Beseri ve Ekonomik Cogr.
    Türkiye Cografyasi
    Ülkeler Cografyasi
    Matematik Cografya
    Siyasi Cografya
    Jeoloji
    Ünlü Cografyacilar
    Harita Bilgisi
    Cografi Uygulamalar
    Ülkeleri Canli Seyredin
    Cografya Siteleri
    Illerimizin Fotograflari
    Illerimizin Videolari
    Dünya Haritasi
    Turizm Rehberi

FELSEFE GRUBU
    Felsefe
    Sosyoloji
    Egitim Siteleri
    Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji, Mantik Terimler Sözlügü


» Gezelim-Görelim

» Eğlence Bölümü

» Ödev Arşivi
Tüm derslere ait
geniş ödev arşivi

» Istatistikler
Üyeler
Son Üye : hirasya
Bugün : 0
Dün : 0
Toplam Üye : 7659
Online Üyeler
 Online üye yok..
Sitede Aktif
Üye : 0
Ziyaretçi : 0
Toplam :
Site Sayaci
Iletisim
E-Mail : info@sosyalokulu.com
Online   Kişi

» İçerik İstatistikleri
 Toplam Dosya Sayısı : 235
 Toplam Makale Sayısı : 285
 Toplam Ödev Sayısı : 64
 Toplam Video Sayısı : 238
 Toplam Oyun Sayısı : 449
 Toplam Resim Sayısı : 149
 Toplam Haber Sayısı : 562

Neden Coğrafyayı Sevmeliyiz?
» Neden Coğrafyayı Sevmeliyiz?

Coğrafya insanın içinde yaşamış olduğu doğal ortamın çeşitli özelliklerini inceleyen ve bu özelliklerin insanlarla olan ilişkisini ortaya koyan bir bilim dalıdır. Bizler için gidilmesi çok zor kutuplar, evrende yer alan diğer gezegenler her zaman ilgimizi çekmiştir. İnsanlar günlük yaşamlarda doğa olayları ile sürekli iletişim halindedirler. Yağan bir yağmur ya da esen bir rüzgârdan, her an meydana gelebilecek olan bir depremden etkilenebilirler. Meydana gelen doğa olayları insanların günlük yaşantıların da haytalarına yön verebilir. Bizler bu yüzden yaşadığımız coğrafyanın her özelliğini bilmek zorundayız.

İnsanlar dünyadaki muhteşem ekosistem içersinde yaşadıkları yeri coğrafi açıdan her yönü ile tanırsa yaşama sevinçleri artacaktır. Ülkemiz dünya üzerinde aynı anda dört mevsimi yaşayabildiği ender ülkelerden biridir. Örneğin Antalya da bir vatandaş denize girerken aynı anda Erzurum Palandöken de başka biri kayak yapabilmektedir. Karadeniz Bölgesinde yaşayan bir kişi bu bölgede bulunan akarsuları, gölleri, denizler, yaylaları gezerek hem yaşamış olduğu çevre hakkında bilgi edinir hem de insan ve onu kuşatan çevresi ile bütünleşmiş olur.

Çevremizdeki coğrafi şekilleri inceleyerek onlarla ilgili araştırmalar yapabiliriz. Örneğin ben mesleğim gereği birçok bölgede görev yaptım. Bulunduğum illerin yer şekillerini yakından gözlemledim. Bu doğrultuda yaptığım bir taş koleksiyonum var. Sizlerde buna benzer faaliyetlerde bulunabilir, bilgi dağarcığınızı genişletebilirsiniz. Depremler, heyelanlar, orman yangınları gibi doğal afetler coğrafyanın vazgeçilmez konularının içersindedir. Bu tip doğa olaylarına karşı alınabilecek tedbirleri ortaya koymak, yeni çözüm önerileri üretmek insanlığa yapılabilecek büyük hizmetler arasındadır. Doğa adına yapılabilecek en ufak hizmet sizleri çok mutlu edebilir. Mesela doğanın güzelleştirilmesi adına hayatınız boyunca en az bir ağaç dikerek hem mutlu olabilir hem de sizden sonra gelecek nesillere büyük miras bırakabilirsiniz.

Doğayı yakından incelemek evrende kurulmuş olan dengeleri öğrenmek bizleri hayata daha pozitif bakmamızı sağlar. Allah ü Teala Kuran-ı Kerim’de Zümer suresinde ‘Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?’ ayeti ile bizlere öğrenmenin önemi vurgulanmıştır. Sonuç olarak bu doğrultuda coğrafyayı daha çok sevmek ve anlamak için bol bol coğrafi geziler düzenlememiz gerekir. BU YAZIYI PAYLAŞ Yazan : admin | Okunma : 3533 |        Yorum ( 0 )             
» YAZIYA YAPILMIŞ YORUMLAR
Henüz Yorum Yazilmamis.
Siz birtane yazin..


Yorum ekleyin..(Sadece üyeler)
Yorum :