Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
 
 » Menü
TARIH
    Inkilap Tarihi
    Atatürkçülük
    Tarih Öncesi ve ilkçag Tar.
    Islam Tarihi
    Genel Tarih Konulari
    Osmanli Tarihi
    Tarihte Kullanilan Takvimler
    Tarih Sözlügü

COGRAFYA
    Cografya Konulari
    Fiziki Cografya
    Beseri ve Ekonomik Cogr.
    Türkiye Cografyasi
    Ülkeler Cografyasi
    Matematik Cografya
    Siyasi Cografya
    Jeoloji
    Ünlü Cografyacilar
    Harita Bilgisi
    Cografi Uygulamalar
    Ülkeleri Canli Seyredin
    Cografya Siteleri
    Illerimizin Fotograflari
    Illerimizin Videolari
    Dünya Haritasi
    Turizm Rehberi

FELSEFE GRUBU
    Felsefe
    Sosyoloji
    Egitim Siteleri
    Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji, Mantik Terimler Sözlügü


» Gezelim-Görelim

» Eğlence Bölümü

» Ödev Arşivi
Tüm derslere ait
geniş ödev arşivi

» Istatistikler
Üyeler
Son Üye : hirasya
Bugün : 0
Dün : 0
Toplam Üye : 7659
Online Üyeler
 Online üye yok..
Sitede Aktif
Üye : 0
Ziyaretçi : 0
Toplam :
Site Sayaci
Iletisim
E-Mail : info@sosyalokulu.com
Online   Kişi

» İçerik İstatistikleri
 Toplam Dosya Sayısı : 235
 Toplam Makale Sayısı : 285
 Toplam Ödev Sayısı : 64
 Toplam Video Sayısı : 238
 Toplam Oyun Sayısı : 449
 Toplam Resim Sayısı : 149
 Toplam Haber Sayısı : 562

Karadenizde Bir Cennet Köşesi
» Karadenizde Bir Cennet Köşesi

 Erfelek Tatlıca  Şelaleleri  

 Erfelek Tatlıca  Şelaleleri Sinop İlimizin Erfelek ilçesine bağlı Tatlıca köyü civarında bulunmaktadır. Şelalelere gidebilmek için önce Sinop’un Erfelek ilçesine ulaşmak zorundasınız.İlçeden  17 km Güneybatıya doğru yol aldıktan sonra bu muhteşem doğa harikasıyla buluşabilirsiniz ulaşabilirsiniz. Şelaleler geniş merdiven basamakları şeklinde en aşağıdaki şelalelerden en yukarıdaki şelaleye kadar toplam 27 tanedir.

Şelaleler yaklaşık 8-10 yıl önce keşfedilmiş, daha sonra turizme açılmış olup, Sinop ta görülmesi, gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Tatlıca şelaleleri su ile yeşilliğin bütünleştiği zengin floranın bulunduğu muhteşem doğası ile ziyaretçilerine adeta kucak açmaktadır.Şelalelerin bulunduğu yerde konaklama tesisleri bulunmamaktadır.Ancak ulaşımını sağlayan kara yolu, gidiş için rahattır. Şelalelerin başlangıcında ziyaretçilerin oturabilmeleri için masalar, yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını karşılamak için de açık lokanta tarzı işletme bulunmaktadır.Şelalelerin havzasını, suyunun başladığı noktada yer alan kaynak suyu ile yağmur ve eriyen karların suları oluşturmaktadır.

 

Başlangıçtaki şelaleden itibaren tırmanmaya başlıyorsunuz. Her şelaleyi geçerken yanlarına konulmuş olan halatları kullanarak bir sonraki şelaleye ulaşıyorsunuz. Ancak tırmanırken çok dikkatli olmalısınız.Çünkü şelalelerin aktığı alanı oluşturan kayalar, son derece kaygan ve dik bir şekilde uzanıyor. O yüzden yürürken dengenize çok dikkat etmelisiniz,aksi taktirde düşebilirsiniz.Suyun aktığı alana ağaçlardan dolayı güneş ışınları çok az gelmekte, suyun soğukluğu da buna eklenince zaman zaman üşüdüğünüzü hissedebilirsiniz Şelalelerin zirvesine ulaştığımızda mutlaka buz gibi soğuk olan kaynak suyundan içmelisiniz.

                                   

 

             DÖNÜŞ YOLU

Zirveye ulaşıp geri dönmeye başladığınızda şelale yolunun hemen üst tarafında bulunan orman yolunu kullanabilir ya da tekrar şelalelerden geri dönebilirsiniz. Ama genelde ziyaretçiler daha kısa ve kolay olan orman yolunu tercih etmekteler.Burada yer alan ormanlar Amazon ormanlarını aratmayacak kadar sık ve gür ağaçlardan oluşmaktadır.Dönüş yolunun ortasına geldiğinizde, tarihi değirmende dinlenip Sinop’a özgü tamamen  buz gibi ayran içerek dinlenebilirsiniz.Şelalelerin başlangıç noktasına ulaştığınızda almış olduğunuz bol oksijenle, bedenen ve ruhen dinlendiğinizi hissedeceksiniz. Ülkemizde Tatlıca şelaleleri gibi , pek fazla duyulmayan, bilinmeyen yüzlerce doğa harikası alanlar bulunmaktadır. Bizlere düşen görev her birimizin tabiatın korunmasını ve gelecek olan nesillere tertemiz bırakılması için doğa savaşçıları olmamızdır.

Muzaffer ODABAŞ : 06.01.2011BU YAZIYI PAYLAŞ Yazan : admin | Okunma : 3523 |        Yorum ( 0 )             
» YAZIYA YAPILMIŞ YORUMLAR
Henüz Yorum Yazilmamis.
Siz birtane yazin..


Yorum ekleyin..(Sadece üyeler)
Yorum :