Sanal Su

Sanal Su


"Sanal su" mucidine ödül
Yeni Haber
İngiliz Profesör John Anthony Allan, su ile ilgili konuların anlaşılması ve iletilmesindeki başlıca etkenlerin anlatıldığı 'Sanal Su' kavramı ile 2008 Stockholm Su Ödülü'ne layık görüldü. Allan'ın, Sanal Su kavramı, tarım, iklim değişiklikleri, ekonomi ve siyasete suyun etkisini ortaya koyuyor.

Londra King's College ve Oryantal Afrika çalışmaları üyesi 71 yaşındaki Profesör, 1993 yılında yaptığı bir çalışma ile Sanal Su'yu tanıtmış ve insanların su içtiğinde ya da duş aldığında sadece su tüketmediğini iddia etmişti.

Profesöre göre sanal su ile suyun, gıda ve tüketici ürünlerinin üretiminde nasıl bir rol oynadığını tespit etmek mümkün. Mesela sabah içilen bir kahvenin ardında kahve tanelerinin yetiştirilmesi, paketlenmesi ve taşınması için harcanan su 140 litre'yi buluyor. Bu da sadece kahve içerken su tüketmediğimizi ortaya koyuyor. 140 litre su İngiltere'deki normal bir insanın bir günde içme ve ev ihtiyaçları için kullandığı suya karşılık geliyor. Bildiğimiz bir hamburgerin de hazırlanması için 2 bin 400 litre suya ihtiyaç var.

Araştırmalara göre Amerikalılar her gün Çinliler'in üç katı yani 6 bin 800 litre Sanal Su tüketiyor.

Sanal Su'yun küresel ticari politika ve araştırma üzerinde önemli etkiye sahip olduğu ve özellikle su sıkıntısının bulunduğu bölgelerdeki su politikası ve idaresi hususunda yeni bir devir açtığı ifade ediliyor Görüntülenme: 8899 kez