Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
 
 » Menü
TARIH
    Inkilap Tarihi
    Atatürkçülük
    Tarih Öncesi ve Ilkçag Tar.
    Islam Tarihi
    Genel Tarih Konulari
    Osmanli Tarihi
    Tarihte Kullanilan Takvimler
    Tarih Sözlügü

COGRAFYA
    Cografya Konulari
    Fiziki Cografya
    Beseri ve Ekonomik Cogr.
    Türkiye Cografyasi
    Ülkeler Cografyasi
    Matematik Cografya
    Siyasi Cografya
    Jeoloji
    Ünlü Cografyacilar
    Harita Bilgisi
    Cografi Uygulamalar
    Ülkeleri Canli Seyredin
    Cografya Siteleri
    Illerimizin Fotograflari
    Illerimizin Videolari
    Dünya Haritasi
    Turizm Rehberi

FELSEFE GRUBU
    Felsefe
    Sosyoloji
    Egitim Siteleri
    Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji, Mantik Terimler Sözlügü


» Gezelim-Görelim

» Eğlence Bölümü

» Ödev Arşivi
Tüm derslere ait
geniş ödev arşivi

» Istatistikler
Üyeler
Son Üye : birbinbir
Bugün : 0
Dün : 0
Toplam Üye : 7748
Online Üyeler
 Online üye yok..
Sitede Aktif
Üye : 0
Ziyaretçi : 0
Toplam :
Site Sayaci
Iletisim
E-Mail : [email protected]
Online   Kişi

» İçerik İstatistikleri
 Toplam Dosya Sayısı : 235
 Toplam Makale Sayısı : 285
 Toplam Ödev Sayısı : 64
 Toplam Video Sayısı : 238
 Toplam Oyun Sayısı : 448
 Toplam Resim Sayısı : 56
 Toplam Haber Sayısı : 562

Gazligöl-Afyon
» Gazligöl-Afyon

Burada hayat var!
Afyonkarahisar denildiginde ilk aklan gelenler kaymak ya da sucuktur. Oysa meralari, temiz havasi, açik hava müzesi görünümündeki dogasi, zengin tarihi, mermerleri, kalesi, maden sodasi, kaymagi, visneli ekmek kadayifi ve tabii insana hayat veren kaplicalari var. Yani burada hayat var!
Afyonkarahisar dogadan torpilli. Son olarak bir de Cumhurbaskani çikaran Afyonkarahisar'a söyle bir bakacak olursaniz yok yok! Sikilmazsaniz sayayim. Ilk akla gelen sucuk. Çünkü etrafta mera çok, hava temiz, etler leziz, sucuklar da öyle. Isi biliyorlar. Kentin çevresinde ise doga adeta açikhava müzesi... Mermer ocaklari da var. Inanilmaz renkte, güzellikte damarlara sahip mermerler dilim dilim kesilmis, pahali banyolari süslemeye hazirlaniyorlar.

Ya Afyon çiçekleri... Kaymak onda, keçe onda, visneli ekmek kadayifi onda. Tepede kalesi var, maden sodasi, kaplicasi... Afyonkarahisar evleri, Ulu camisi, müzesi, zafer aniti, lokumu... Ulu önder Atatürk Afyonkarahisar'in ilçeleri Suhut ve Bolvodin'de çalisip, bugün Antalya kavsagi olarak bilinen yerde Baskomutan Milli Parki'nda hareket emrini vermis: "Ordular ilk hedefiniz Akdeniz" demis. Bütün bunlar yetmiyormus gibi, peri bacalari, magaralar, kaya kütle sekiller ve akillara durgunluk verecek olusumlar burada da var. Niye Ürgüp, Göreme gibi taninmiyor? Çünkü bilinmiyor, çünkü yolu bozuk, her otomobil gidemiyor. 4x4 yolu.

Aslanlikaya, Aslantas ve Ihsaniye'den biraz ilerdeki Üçler kayasi, dudak uçuklatir cinsten. Neden daha önce gelmemisim, yaziklar olsun bana diye dövündüm. Köyde gençler var ve kahvede turist görünce "Gezdirelim mi?" diye soruyorlar. Orhan Tepe'nin rehberliginde yola çiktik. O kaniksamis, kayalari görünce "Bizim burada bunlardan çok var..." deyip geçiyor. Oysa ben dag-tepe dolasip yillardir Türkiye'nin ilginç kaya yapisi envanterini çikariyorum. Ayazini köyünü sonra gezecegiz, önce hedef Gazligöl kaplicasi diyerek yola çiktim. Çocuk sahibi olmak için adakta bulunan, çocugu olunca kurban kesermis. Koltuk degneklerini atip yürüyerek giden, yilan gibi deri degistirip tertemiz bir ciltle dönenlerin çok oldugunu söylüyorlar. Köyün ortasinda bir sadirvan var. Bir çesmesi soguk, digeri sicak akiyor, suyu içiliyor. Bildigimiz Kizilay sodasinin sicagini düsünün, böbrek taslarina iyi geliyor. Özellikle de taslari sua tedavisi ile kirdirip dökmeye gelenler, fayda görüyor. Etrafta çesitli havuzlar, bir restoran, Ali Baba'nin mütevazi lokantasi, bir de pideci var. Otele yerlestim. Tok karnina havuza girilmez derler. Bir çoban salata bir yogurt yiyip, attim kendimi suya. Tüm gün süren soför yorgunlugunu aninda aldi götürdü. Magmadan isinip gelen iyonlu, mineralli sicak su dolasimi, metabolizmayi canlandirdi. Bu suda hayat var!

Tarihçesi
Efsaneye göre Kral Midas'in tüm yalvaris ve yakarislarinin sonunda, bir kiz çocugu olmus. Ne var ki, genç kizlik döneminde tüm vücudunu yaralar sarmis ve hiçbir hekimin iyilestiremedigi hastalik yüzünden agrilara, acilara dayanamayip yollara düsmüs, dag tepe dolasir olmus. Kral Midas da biricik kizini kollamalari için, pesine gözcüler yollamis. Afyonkarahisar il sinirlari içinde simdi Gazligöl'ün bulundugu yesillik bölümde su içmek için duran genç kiz, yaz aylarinin sicaginin etkisiyle, batakliga aldirmadan kosmus. Suyu kana kana içmis ve kendini çamurlu suya birakmis. Agrilari hafiflemis ve günlerin yorgunlugu ile oracikta uyuyakalmis. Uyandiginda ise agri ve sizilarinin yok oldugunu fark etmis. O suyun yaninda bir hafta kalmis ve iyileserek saraya geri dönmüs. Kizini merak edip gece gündüz yas tutan Kral Midas, iyilesen kizini tekrar görünce çok sevinmis ve iyilestiren hekimin adini söylemesini, onu hekimbasi yapacagini söylemis. Genç kiz kendisini iyilestirenin hekim degil, sicak su oldugunu söyleyince, Kral Midas sicak suyun bulundugu yere bir hamam yapilmasini emretmis. Bu kaplicanin, Frigyalilar zamanindan bu yana kullanildigi belirtiliyor.
Kimyasal siniflandirmasi bikarbonat, sodyum, karbondioksit ve hidrojen sülfürü olarak yapilan Gazligöl kaplica suyunun içinde; klorür, iyodür, bromür, florür, sülfat, nitrat, nitrit, hidrofosfat, karbonat, bikarbonat ve hidroarsenat gibi iyonlarla, gazlar bulunuyor. Kaplicanin sicakligi ise 64 derece.

Sifa özellikleri
Gazligöl kaplicasinda içme ve banyo tedavilerinden baska, suyun bulundugu kapali ortamlarda olusan nemli ve buharli havayi solumak da tedavi edici özellik tasiyor. Genellikle romatizmal hastaliklar, dolasim sistemi sendromlari adi altinda, karaciger, safrakesesi, mide, bagirsak agrilari, nevralji, nevrit, saboreik deri hastaliklarinda etkili olan kaplica suyu, kür uygulandiginda fayda sagliyor. Kaplicada bes adet umumi havuzlu hamam bulunuyor. Biri tarihi ve sifali içme suyu, digeri cilt hamami olarak özel kaynak suyuna sahip. Kalan üç hamamda ise sondaj suyu ve içilebilir sifali su bulunuyor.

Kaplicadan yararlanmanin 10 altin kurali:
1- Kaplica tedavisi öncesi doktor kontrolü yapilmali.
2- Kaplica kürü en az 15, en çok 20 banyo olmali.
3- Günde sadece bir banyo alinmali.
4- Banyo suyunun isisi 37-38 dereceyi geçmemeli.
5- Banyoda kalis süresi 15 dakikayi asmamali.
6- Banyo sonrasinda 45 dakika yatip dinlenilmeli.
7- Tok karnina banyoya girilmemeli ve en uygun zaman olan sabah tercih edilmeli.
8- Kaplica kürü süresince agir, etli, hamur ve yagli yememeli. Bol meyve, taze sebze, izgara, haslama ve az yagli yemeli.
9- Kaplica disindaki zamanlarda yürüyüs ve egzersiz yapilmali.
10- En iyi program doktorun tavsiyesini uygulamak olmali.
Not: Saglik amaçli gelenlere, tedavinin etkisini azaltmamak için suyun vücudun üzerinde kalmasi öneriliyor. Bu nedenle fazla sabunlanmamasi tavsiye ediliyor. M.Ö. 3000 yilindan günümüze kadar 5000 yildir yerlesim merkezi olan Gazligöl kaplicasi, asil önemini M.Ö. 7. ve 6. yüzyillarda Frigler zamaninda Frig krali Midas'in cilt hastaligina yakalanan kizinin iyilesmesiyle kazanmis. Kaplicanin 10 km dogusunda Ayazini, Bayramaliler, Demirli, Üçlerkayasi köyleri ile Döger Belediyesi'nin bulundugu kesimlerdeki dogal kaya olusumlar hayranlik uyandiriyor. Kaya kütleleri üzerinde esi benzeri görülmeyen Frig dönemi tanriça figürleri Aslankaya, Kapikaya, Maltas açik hava kaya tapinaklari, Aslantas ve Yilantas kaya mezarlari ilgi çekiyor.

Ayazini
Afyonkarahisar'dan 28 km uzaklikta Eskisehir devlet karayolundan 4 km kadar doguda dere yataginin iki yaninda yer alan bir kasaba Ayazini. Bölge jeolojik yapi olarak tüf kayalik. Yani yanardag lavlarindan olusmus yüzey asinimiyla, kumlu, mikali toprak araziyi kaplamis. Seydiler köyünden baslayip, Döger bucagina kadar uzanan bu dogal kusak, Peri Bacalari ile kaplanmis. Hititler'den günümüze gelen tarih birikimi, Ayazini köyünde görülebiliyor. Roma, Bizans dönemlerinde Metropolis (Büyük sehir) adini alan dini merkezde, kaya olusumlari içinde oyularak yapilmis büyük kilise, mezar odalari ve kaleye rastlaniyor. Birbirine baglantili çok katli kaya oyma yapilara en güzel örnek, Ayazini köyü içinde yer alan "Avdalaz Kalesi".

Oyma kilise
Ayazini stilinde muntazam planli oldukça büyük ölçekli oyma kilisede, hamam tipinde ve yikilmis 6 direk var. Kemer biçimli kilisenin planini çikaran Amerikali arkeologlar bir yana, ziyaretçiler de köyü sik sik geziyorlar. Aydinlatma amaciyla kullanilan mesalelerin isiyle simsiyah bir görünüm sergileyen tavan kubbeleri ve kemerlerde, haç kabartma ve yazilara rastlaniyor. Dünyada örnegine sadece Konya, Mersin ve Ayazini'nde rastlanan kilisenin ses akustigi ise tek kelimeyle muhtesem. Ayazini köyünde kaya oyma mezar odalari ve kaya kütleleri ilgi çekerken, son 3 yildir 21 Mayis tarihinde Ayazini turizm senlikleri yapiliyor ve büyük ilgi görüyor.

Istanbul'dan çikanlar otoyol ile Adapazari'nin Bilecik ayrimini kullanarak Bilecik'e, sonra da trafik yükünü kaldirmakta zorluk çeken Bilecik-Bozüyük bölümünü geçip Kütahya çevreyolundan Afyonkarahisar'a ulasabilirler. Afyonkarahisar kavsagindan kent merkezi girisinde, saginizda Kolayli Elf akaryakit istasyonu ve marketi var. Istanbul'dan doldurdugunuz depoyu, bu bölümde yinelemek gerekiyor. Kent merkezinden Seyitgazi-Eskisehir karayolunun 25. km'sinde Gazligöl yer aliyor. Tren yolunu atlayip kaplicaya ulasabilirsiniz. Devaminda Ihsaniye ve Üçkayalar köyü bulunuyor. Ancak tabela yok ve kaya kütleleri isimlendirilmemis. Döger yolu üzerinde Aslankaya görülüyor. Eskisehir yoluna Gazligöl'den dönüp çikanlar, bu kez karsi yönde 4 km içeri girip, Ayazini'ne ulasiyorlar. Ayazini içi asfalt, Avdalas Kalesi yolu ile ulasim saglaniyor. Yine ayni yola çikip Eskisehir yönünde ilerlerken, solda Göynis Vadisi (Frigya vadisi) tabelasi ile karsilasacaksiniz. Aslantas aniti, Yilantas aniti ve Maltas aniti, 2'ser km uzaklikta yerlerini aliyorlar. Bozuk olan yol asfaltlanmis. Istanbul'dan trenle 7 ekspres sefer var. Istasyon Gazligöl'ün önünde oldugu için 10 adimda kaplicaya ulasabiliyorsunuz.

Gazligöl kaplicasi, Afyonkarahisar Belediyesi'nin isletmesi olan ve yil boyu açik 9 villadan olusuyor. Birinci katta koca bir havuz var. Sicak ve soguk suyun karistigi bu havuz 40 dakikada doluyor. Tavana kadar mermer olan bu katta ayrica televizyonlu bir dinlenme odasi, mutfak, wc ve saç kurutma bölümü yer aliyor. Ikinci katta kaloriferli, balkonlu, wc'li kapilari çam dograma oldukça sik odalar bulunuyor. Rezervasyon 1 Ocak'ta basliyor. Yüzde 50'si pesin alinan villanin günlük kira ödeniyor. Havuzu istediginiz gibi termal suyla doldurabilirsiniz. Ancak su bekleyince özelligini kaybediyor ve bosaltip yeniden doldurmaniz gerekiyor. Steril ortam huzur veriyor ve yararini görenlerin sayisi çok oldugundan yer bulmak zor. Asagidaki telefon ve fakstan Hasan Kaptan'la baglanti kurabilirsiniz.

Tel: (0-272) 273 61 31
Faks: (0-272) 273 63 87
Gazligöl Belediyesi Termal Oteli'nde, termal sulu küveti olan, televizyonlu, buzdolapli ve kaloriferli iki yatakli odalar bulunuyor. Banyosuz iki yatakli odalar diger seçenekler arasinda.
Disardan havuza giris içinse ücretli.
Tel: (0-272) 273 65 50
Bir baska konaklama seçenegi de Otel Akif. Duslu, wc'li ve mutfaginda buzdolabi da olan odalarin yatak fiyati ödeniyor.
Ancak termal kaplica suyu için havuza disardan giris gerekiyor.
Tel: (0-272) 273 60 32
Yeni hizmete giren otellerden bir baskasi ise
Midas Thermal Hotel
Tel: (0-272) 273 61 00


Afyonkarahisar'dan geçip de sucuk almamak olmaz. Ilk akla gelen marka ise Cumhuriyet sucuklari. Eger dönüste almayi düsünüyorsaniz, Antalya kavsagindaki Cumhuriyet Tesisleri'nde mola verip sucuklu yumurta siparis edin. Domates, biber ilaveli ve tadi leziz. Üzerine de visneli, kayisili, seftalili ya da sade, manda sütünden yapilmis kaymakli ekmek kadayifi yiyebilirsiniz. Cumhuriyet Tesisleri'nin Basin Halkla Iliskiler Müdürü Semra Çelikaslan, dededen kalma meslek dali sucuk için yurdun her yerinden siparis aldiklarini söylüyor. Afyon'a özgü bir tatli türü olan visneli ekmek kadayifinin hediyelik olarak götürüldügünü  ve ünlü Afyonkarahisar kaymaginin Akçin köyünden alindigini belirtiyor. Afyonkarahisar Ikbal Lokantasi tencere yemekleri ile ünlü. Gazligöl kaplicalarinin villalarinda ise barbekülü balkonlar, mutfakta buzdolabi ve her türlü esya mevcut.

 

 
kaynak:sihirlitur.com


Görüntülenme: 8817 kez