Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
 
 » Menü
TARIH
    Inkilap Tarihi
    Atatürkçülük
    Tarih Öncesi ve Ilkçag Tar.
    Islam Tarihi
    Genel Tarih Konulari
    Osmanli Tarihi
    Tarihte Kullanilan Takvimler
    Tarih Sözlügü

COGRAFYA
    Cografya Konulari
    Fiziki Cografya
    Beseri ve Ekonomik Cogr.
    Türkiye Cografyasi
    Ülkeler Cografyasi
    Matematik Cografya
    Siyasi Cografya
    Jeoloji
    Ünlü Cografyacilar
    Harita Bilgisi
    Cografi Uygulamalar
    Ülkeleri Canli Seyredin
    Cografya Siteleri
    Illerimizin Fotograflari
    Illerimizin Videolari
    Dünya Haritasi
    Turizm Rehberi

FELSEFE GRUBU
    Felsefe
    Sosyoloji
    Egitim Siteleri
    Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji, Mantik Terimler Sözlügü


» Gezelim-Görelim

» Eğlence Bölümü

» Ödev Arşivi
Tüm derslere ait
geniş ödev arşivi

» Istatistikler
Üyeler
Son Üye : birbinbir
Bugün : 0
Dün : 0
Toplam Üye : 7748
Online Üyeler
 Online üye yok..
Sitede Aktif
Üye : 0
Ziyaretçi : 0
Toplam :
Site Sayaci
Iletisim
E-Mail : [email protected]
Online   Kişi

» İçerik İstatistikleri
 Toplam Dosya Sayısı : 235
 Toplam Makale Sayısı : 285
 Toplam Ödev Sayısı : 64
 Toplam Video Sayısı : 238
 Toplam Oyun Sayısı : 448
 Toplam Resim Sayısı : 56
 Toplam Haber Sayısı : 562

Agva-istanbul
» Agva-istanbul

Bir huzur siginagi: Agva
Doga kusursuz, hava temiz, baliklar leziz... Üstelik ulasimi artik daha kolay. Istanbul'un yanibasindaki Agva, ailece gidip huzur bulacaginiz hos sürprizlerle dolu. Bir baska doga harikasi olan Sile'nin komsusu olan Agva'da, baligin her çesidini nefis manzaralar esliginde yiyerek midenize ve gözlerinize ziyafet sunabilirsiniz.
 Bati Karadeniz sahilinde yer alan Agva sonbahardan belki de en az etkilenen yöre. Zamana, iklime meydan okuyan Karadeniz'in tipik özelligi denize dik inen kayalarin anitlasmis olmasi. Yemyesil vadilerin, sik bitki dokusunun yani sira findik ve yapragini dökmeyen agaçlarin da sikça rastlandigi bölgede hüzüne yer yok. Burasi yesilin bol oldugu, sessizligi dinleyip, keyifli yemekler yiyebileceginiz bir çesit huzur siginagi. Güzergahiniz üzerinde ise tekrar tekrar gelmeyi gerektirecek keyif ve tad alacaginiz güzellikler, sürprizler ve pastoral lezzetler var. Istanbul'dan yola çiktiginiz Sile'de balikçi barinagina bakarak bölgeye hakim yamaçtaki kafelerin birinde demli bir çay molasi verdiniz veya gemicilerin dostu Sile Feneri eteginde yer alan "Kavala Parki" banklarinda oturdunuz... Daha sonra sahil yoluna devamla Kandira yönüne Akçakese, Kabakoz gibi köyleri geçip Agva'ya ulastiniz.

Alüvyonlar üzerinde


Agva Izmit'in Çal Tepesi'nden dogup gelen Göksu ve Yesilçay dereleri arasindaki deltaya, alüvyonlar üzerine kurulmus. Eski zamanlarda Ceneviz ve Venedikliler'in kolonisi olan yerlesim bölgesi, 50 metre eninde 2.5 kilometre uzunlugunda kumsala sahip. Haziran sonunda baslayip ekim ayi sonuna dek süren deniz sezonunun yani sira Agva, yil boyunca gidilebilecek bir tatil yöresi. Köye giriste ilk dikkatinizi çeken, balikçi teknelerinin çoklugu ve kiyi seridi boyunca bir sonraki güne aglarini onararak hazirlik yapan balikçilar. Nostaljik bir balikçi köyüne girdiginizi çok geçmeden anliyor ve kendinize yemek yiyecek bir bahçe, denize yakin veya çaylarin üzerine kurulu lokantalardan birini seçiyorsunuz. Kimene, Liman, Tahir, Merkez ve digerleri... Hepsi de birbirinden cazip su üstü teraslari, sahil masalari ile donatilmis. Ocaklardan gelen kokular ise iç açici, istah kabartici. Baliklarin geçis yollarina, kayaliklara birakilan aglardan veya Trol'den çikip buz sokuna girmeden tüketilen baliklar mönülerin ilk siralarinda yer aliyor. Gerek ag gerek Trol balikçiliginda mevsim itibariyle palamut ve lüfer simdilerde en bol çesitler. Mevsimin yaz aylari boyunca gösterdigi degiskenlik nedeniyle dibe kaçan palamut ve arkasindan gelen lüferin bogaza girmekte biraz geciktigini balik akininin ekime, kasima sarktigini belirtilen balikçilar, aglardan Kalkan baliginin da çikmaya basladigini söylüyorlar. Dere kenarinda oturup karin doyurmak aynaya bakarak yemek yemek gibi birsey... Ne tarafa aktigi belli olmayan durgun suyun yüzeyini arasira geçen teknelerin çikardigi dalgalar bozse da, çokgeçmeden su yüzeyindeki yansima içinde Sazan Turna, Kefal gibi baliklarin geçisini görebiliyorsunuz. Yemek sonrasi kalan birkaç lokmayi suya attiginizda tatlisu baliklari varliklarini daha da iyi belli ediyorlar. Kivrik boyunlu tepeli gri balikçil kuslarinin da zaman zaman ziyaret ettigi derede kiralik sandalla geziye çikmak bir baska keyif. Kah su kaplumbagalarinin, kah kurbagalarin suya dalislari arasinda kürek sesi dinleyerek alacaginiz yol süresince dinlendiginizi çok belirgin sekilde hissedeceksiniz.

Göksu Deresi üzerinde hizmet veren konaklama tesisleri ve restaurantlardan kiralanan tekne, kano ve deniz bisikletleriyle ziyaretçiler tatil günlerini degerlendiriyorlar.

Gelin Kayasi
Eger hava, dereden çikip denize açilmaya uygunsa, üsenmeyin motorlu bir tekne tutup kiyiyi takip ederek bu defa bir baska pastoral lezzeti kesfe çikin. Rotanizi Agva Feneri'nden Karadeniz'in Kerpe tarafina çevirip yol alirken daha ilk dakikalarda gördükleriniz karsisinda "'Acaba ben Irlanda sahillerinde, Norveç fiyodlarinda miyim?" diye düsünebilirsiniz. Çünkü, burasi Karadeniz ve usta heykeltraslari bile hayrete düsüren bir isçilik var. Bir nevi açikhava müzesi olan kiyilarda rüzgarla elele verip sabirla ugrasan, kayalari dantel gibi oyarak magaralar, adalar, anitlar yaratan dalgalar yillar sonra ortaya çikan bu olusumlari acimasizca bozarak içine çekip hazmediyor. Bu bakimdan sahil seridi üzerinde zamanla degisimlere de rastlaniyor. Fakat dalgalara ve yillara gögüs geren öyle bir anit kaya varki, denizden olsun karadan olsun her açidan bambaska bir güzellige sahip. Ilginç öykülü kaya bulundugu koya adeta gözcülük yapiyor. Beyaz renkli kaya "Gelin Kayasi" adiyla aniliyor ve denizden bakinca bembeyaz duvakli bir geline benziyor. Ne yazik ki Karadeniz'in hirçin dalgalarina dayanamayan Gelin Kayasi'nin bas kismi geçtigimiz günlerde koparak Agvalilari üzdü.

 
Sakli Göl
Kiyi seridi insani saskina çeviren biçimlerle devam ederken biz bu defa da haritalarda görülmeyen, pek de kimsenin bilmedigi gözlerden uzak doganin içinde sakli bir göle gidiyoruz. Agva'yi, Kadiköy ve Pinarli gibi köyleri geçip son evden sola saparsaniz, toprak yolda traktörlerin yumusak zeminde biraktigi derin tekerlek izleri nedeniyle çukurlu bir yol göreceksiniz. Burada 5 dakikalik bir yürüyüsle tamamladiginiz yolun bitiminde Sakli Göl'ü bulacaksiniz! Gözlerimi kapayip küçük bir fanteziye daliyorum. "Keske" diyorum, "göl kiyisinda bir kir lokantasi da olsa, göl veya deniz baliklarinin yendigi... Keske birkaç kayik da burda olsa, can yelegi takilip kürek çekilen... Tipki Abant'ta oldugu gibi... Keske haftasonlari modelciler gelse, uzaktan kumandali küçük teknelerini yüzdürseler... Yemyesil çimlerde bisikletlere binseler, kros filan yapsalar... Istanbul'a yakin bir Abant daha kazansak planli programli, ama içini kirletmeden..."
 

Istanbul'dan özel araçla yola çikiyorsaniz, 110 km. uzaklikta yer alan Agva'ya yaklasik bir buçuk saatlik yolunuz var demektir. Sile yolunu uzun zamandir kullanmadiysaniz virajlari gözünüzde büyütmeyin. Son yapilan düzenlemelerle yenilenen yolun büyük bölümü bitirilmis, çok da güzel olmus. Neredeyse otoban kalitesinde... Mide bulandiran virajlardan arinmis yolda, araç kullanmak keyifli bir hale getirilmis. Sile'den sonra ünlü feneri geçip Agva-Kandira sahil yolunu tercih ederseniz, has mimari dokunun gözlendigi ve aralari beser dakika alan birbirinden güzel köyler görebilirsiniz. Yol üzeri giderken tavuklari ve günes batisinda dönen agir adimli inekleri görebilmek için aracinizla durabileceginiz bir hizda seyredin. 
   
Tekne turuna katilarak Kilimli Koyu'na gitmek isteyenler 25 Milyon, nehir boyu gezi yapanlar 20 Milyon TL. ödüyorlar. Agva'nin 3,5 km. uzunlugundaki kum zeminli plajina araçla giris için 5 Milyon TL. otopark ücreti ödeniyor. Bu ücretin içinde plajdan ve araç parkindan yararlanilabiliyor.
 
Basta Sile ve Agva olmak üzere Karadeniz kiyisinda yer alan bir çok koy ve köyün denize girilebilir ekonomik tatil imkani veriyor olmasi nedeniyle Karadeniz kiyilarinin bu bölümünde yeni alternatifler tatilcilerin gözdesi olmaya basladi. Araçlariyla koylara gelenler gün boyu piknik yaparak denizin tadini çikariyorlar. Özellikle hafta sonu Sile ve Agva arasinda yer alan, Akçakese, Kabakoz, Karacaköy gibi daha bir çok koya gelen ziyaretçilerin saat 15.00'den itibaren dönüse geçmeleri ile yolda yer yer trafik yogunlugu yasaniyor. Genis yolun kesisme noktalarinda üst yol ve kavsaklara ihtiyaç duyuluyor.
Nes Travel tur acentasi tecrübeli rehberler esliginde her hafta Agva ve çevresine geziler düzenliyor. Grupla gidip bu eglenceli gezilere katilmak için www.nestravel.com dan Vedat Öndes ile kontak kurabilirsiniz.  
 
 Agva'ya en fazla tur düzenleyen acentalarin basinda gelen NES TRAVEL ile Günübirlik Agva Turu - Hacilli - Kurudere Selaleleri ne " Günübirlik Doga Turu " yapabilirsiniz.
Nes Travel Tel 0(212) 244 31 31
Sabah erken saatlerde, küçük sirt çantalarini hazirlayarak evden ayriliyor, belirtilen kalkis noktalarinda bulustuktan sonra Agva’ya dogru yola çikiliyor. Yolculuk yaklasik 1.5 - 2 saat sürüyor bu esnada sabah kahvaltisi da yapilmis oluyor. Agva’nin sirin köyüne gelince kumanyalar alinarak dere kenarinda, selaleye dogru 2 - 3 saatlik bir yürüyüs yapiliyor. Heyecan için, bazen dileyenlerle, çiplak ayakla yürüyerek veya tastan tasa geçerek derenin sig sularindan geçiyorlar. Selalede sonlanan yürüyüs bittikten sonra mangalda nar gibi kizaran sucuklari yeniyor. Keyifli bir mangalin ardindan ve önce aracin birakildigi köye oradan da Agva merkeze dogru yola çikiliyor. Agva merkezde yaklasik 2-3 saat serbest zaman geçiriliyor. isteyenler ekstra olarak dereye veya koylara dogru tekne turuna katilabiliyorlar. Yine dileyenler plaja geçip güneslenebilir veya denize girebilirler. Ayrica yöre halkinin bahçelerinde yetistirdigi mevsim meyvelerinin tadina bakma imkani bulunuyor veya el isi hediyelik esyalara bakabiliyorsunuz. Buradaki tüm güzelliklerin tadini çikardiktan sonra saat 18:00 de Istanbul' a dogru dönüs basliyor. Istanbul' a dönüs saati normal kosullarda saat 20:00 civari gerçeklesiyor. Yaz aylarinda trafigin yogunlasacagini hesaba katmak gerekiyor.

 KURFALLI TATIL KÖYÜ
Kurfalli Tatil Kötü, Agva'nin disinda 1.5 km uzunlugunda bir kumsalda yer alan 21 adet Bungalov ahsap yayla evlerinden olusan 60 yatak kapasiteli bir tesistir. Yil boyu hizmet veren tesis, sehir karmasasindan kaçmak isteyenlerin kisa bir yolculuk sonunda rüya gibi bir tatil yasayabilecegi huzur siginagi Istanbul'dan 97 km uzaklikta bulunuyor. Çam ve kestane agaçlarinin temiz havasi esliginde 3 tarafi açik doga manzarali yayla evlerinde konaklayanlar, canli müzikli bar restorantinda, özenle hazirlanmis yöresel yemekleri yerken, aktivite ve sürpriz animasyonlarla huzurlu tatil olanagi buluyorlar. Basta balik olmak üzere tüm mezeleri yerli yabanci içki çesitleriyle yudumlayanlar, merkezi isitma sistemli odalarda sicak su ve oda servisinden yararlanabiliyorlar 
 

Yöreye has bölge baliklari, günlük tutulup buzlu soka girmeden tüketiliyor. Yesilçay kiyisinda balik satilan tezgahlar da var. Restaurantlarda küllenmis ocakta agir agir pisirilen izgara ve tava veya odun atesi firinda kiremitte yapilan baliklara defne yapragi ve özel sos konuyor. Lüfer, palamut, çinekop gibi baliklarin fiyatlarini hava ve o gün yakalanan miktar belirliyor. Restaurantlar'da diger yiyeceklerden zeytinyagli mezeler, salatalar müsterilerin begenisine sunuluyor. Yemek için Sile'ye yaklasirken yolun her iki tarafina kurulmus kir lokantalarini tercih ederseniz bildircin, piliç, tandir kebap ve izgara gibi çesitler seçebilirsiniz.
   
Göksu Deresi yaninda kurulu Gizli Bahçe Restaurantin 40 kisilik tur teknesi, kano bisiklet sandallari, konuklarin hizmetine sunulurken, günübirlik gelenler ekonomik fiyatla köy ürünü ürünlerin bulundugu kahvalti ve izgara balik yiyebiliyorlar. Restaurantin bahçesinde sülün, tavuk, ördek, Ankara tavsani gibi diger evcil dostlar ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. 


 

 

kaynak:sihirlitur.comGörüntülenme: 10199 kez