Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
 
 » Menü
TARIH
    Inkilap Tarihi
    Atatürkçülük
    Tarih Öncesi ve Ilkçag Tar.
    Islam Tarihi
    Genel Tarih Konulari
    Osmanli Tarihi
    Tarihte Kullanilan Takvimler
    Tarih Sözlügü

COGRAFYA
    Cografya Konulari
    Fiziki Cografya
    Beseri ve Ekonomik Cogr.
    Türkiye Cografyasi
    Ülkeler Cografyasi
    Matematik Cografya
    Siyasi Cografya
    Jeoloji
    Ünlü Cografyacilar
    Harita Bilgisi
    Cografi Uygulamalar
    Ülkeleri Canli Seyredin
    Cografya Siteleri
    Illerimizin Fotograflari
    Illerimizin Videolari
    Dünya Haritasi
    Turizm Rehberi

FELSEFE GRUBU
    Felsefe
    Sosyoloji
    Egitim Siteleri
    Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji, Mantik Terimler Sözlügü


» Gezelim-Görelim

» Eğlence Bölümü

» Ödev Arşivi
Tüm derslere ait
geniş ödev arşivi

» Istatistikler
Üyeler
Son Üye : birbinbir
Bugün : 0
Dün : 0
Toplam Üye : 7748
Online Üyeler
 Online üye yok..
Sitede Aktif
Üye : 0
Ziyaretçi : 0
Toplam :
Site Sayaci
Iletisim
E-Mail : [email protected]
Online   Kişi

» İçerik İstatistikleri
 Toplam Dosya Sayısı : 235
 Toplam Makale Sayısı : 285
 Toplam Ödev Sayısı : 64
 Toplam Video Sayısı : 238
 Toplam Oyun Sayısı : 448
 Toplam Resim Sayısı : 56
 Toplam Haber Sayısı : 562

Altinoluk-Balikesir
» Altinoluk-Balikesir

Altinoluk ve Sahinderesi Kanyonu
Ister daga çikin, ister denize inin...
Bu defa havasi, suyu ve sifali otlariyla sizi bambaska bir cennete davet ediyoruz. Altinoluk ve Sahinderesi Kanyonu huzur ve saglik arayanlar için ideal bir yer... Isterseniz Kazdagi'na çikip dag havasi alin, isterseniz kanyonda dolasin, isterseniz de kanyona girin...
 
Ismini çevresinde bulunan Sahinderesi Kanyonu ve altin sarisi renkteki zeytinyagindan alan Altinoluk eski ismi papazlik olan bir Rum köyü. Hem deniz, hem de dag turizminin birlikte yasanabildigi bölge bol oksijenli temiz havasi ve dünya çapindaki zeytinyagiyla ünlü. Kazdagi eteginde Edremit Körfezi'nin incisi durumundaki yerlesim bölgesine asiri talep nedeniyle hayli konut yapilmis. Ancak kalabalik sehir merkezini birakip essiz güzellikteki yol tarafina bakarsaniz kanyon girisi, dag manzarasi, selale ve göletler göze, alabalik çiftlikleri ise damaginiza hitap edebilecek güzellikler sunuyor. Mayis ayinda zeytin, igde, badem, ihlamur, hanimeli, zambak ve kir çiçekleriyle bas döndürücü bir koku yaydiklari çiçek açma mevsimlerinde Yedigöller Milli Parki'ni kiskandiracak güzellige bürünüyor. Özellikle 610 metre yükseklikte bulunan (Fidanlik mevkii) bozuk dag yoluna ragmen tüm yorgunlugunuzu unutturacak güzellikte selale ve doga yapisina sahip.
Altinoluk yöre halki etraftaki diger köylere nazaran masada yemek yemeye intibak eden ilk köy olmus. Altinoluklular Midilli Adasi halki ile son derece samimi temas halindelermis. Hatta zamanin beylerinin karbeyazi gömlek yakalari kolalanmaya Midilli'ye gönderirlermis. Yöre hanimlarinin vazgeçilmez tutkularinin basinda ise takilar geliyormus.

Günümüzde Altinoluk
Altinoluk aileler için tercih edilen yazlik tatil yerlerinin basinda geliyor. Zengin çarsisi, cafe-bar ve çay bahçeleri gün boyu senlenirken, aksam yemek sonrasi baslayan hazim gezileri, gecenin geç saatlerine kadar devam ediyor. Yürüyüs parkuru Altinoluk meydani dondurmaci Vardar önünden sahil boyu ve dalgakiran sonuna dek sürüyor. Vardar dondurmacisindan renk renk, top top dondurmalarini alanlar, bir taraftan dondurmalarini büyük keyifle yerken, bir yandan da Altinoluk iskele meydani balik hali önüne konulan dev akvaryumda yüzen Ege baliklarini seyrediyorlar. Meydana açilan çarsi avlusunda yer alan tezgâhlarda satilan, yöresel özellikli hediyelikler, takilar, yazlik ihtiyaçlari oldukça ragbet görüyor. Müzikli barlar gençlerin ugrak yerleri olurken, sahil boyunca uzanan manzarali çay bahçeleri ailelerin yatma vakti gelene kadar vakit geçirdikleri yerler oluyor. Altinoluk’ta sadece sahil boyunca degil, iç kisimlarda da canlilik yasaniyor. Marketler dolup bosaliyor, eski altinoluk evlerini görmeye gelenler, begendikleri kompozisyonlari kameralarina çekiyor, kahvelerde, çay bahçelerinde mola veriyorlar.

Yöreyi ziyaret eden sevilen sanatçilarin konserleri varsa, söz birligi etmisçesine tiyatroda toplananlar etkinligini nese ve coskuyla izliyorlar. Plajlar ise hem ücretsiz hem de her yerden denize girme imkani sagliyor.
Yaz mevsimi sonu Eylül ayinda adeta uyuyan deniz, dipte gazete okuyacak kadar net görünüp berraklasiyor.

Kaz Dagi Düden Yaylasi
Mare&Monte tur'a katilan günübirlik veya konaklamali kamp yapmak isteyen gruplarla eski Altinoluk yerlesim merkezi Çam Mahallesinden saat 10.00 da Kaz Dagina dogru dag yoluna giriliyor.
Sirasiyla Küp Gedigi, Sarisu, Üç Pinarlar, Karaçam, Kazak Pinari, Sah Taslari sonrasi Düden'e geliniyor. Tur rehberi güzergâh boyunca iki kez mola vererek hem gezi boyunca görülecek yerler, hem de Kaz Daginin mitolojik geçmisi hakkinda aydinlatici bilgi veriyor. Düden mevkii, kapali ev ekonomisinin geçerli oldugu yillarda, dagin iki yamacinda oturan insanlar senenin belirli zamanlarinda mallarini ihtiyaç dogrultusunda takas yoluyla degistirdikleri yer olarak biliniyor. Türkmenlerin konargöçer olarak yasadigi, yaz aylarinda oba kurup kamp yaptigi ve günümüzde Milli Park sinirlari içinde olan bölgede "Milli Park Kamp Alani" tahsis edilmis. Kapali korunak, dus, wc, mutfak, çamasir yikama yeri, alabalik yasatma       
havuzu, çesme, çadir yerleri, hamaklar, salincaklar bulunuyor. Altinoluk - Düden arasi yer yer engebeli toprak olan dag yolunda 4x4 türü dag araçlariyla ulasim saglaniyor. Düden Yaylasi, Anadolu yükseltileri arasinda cüce sayilmasina ragmen deniz seviyesi sifir noktasindan 1250 metreye 26 km gibi kisa mesafede ani çikilmasi nedeniyle ilgi çekiyor. Yazin en sicak aylarinda bile serin olan yaylada rüzgâr sesi ile nefis botanik kokusu buram buram hissediliyor. Endemik bitkiler, dag laleleri, mevsiminde kelebekler, tüm dogal ortam fotograf severleri mutlu etmeye yetiyor. Yol boyunca tur yolculari bazen yaban hayatin sürprizlerinden ayi, domuz, karaca görme sansi bulabiliyorlar. Dagin ilk 500 metre yükseltileri zeytin agaçlari, 650 metre kizilçamlarla Akdeniz orman tipi görülebiliyor. 4 mevsim yasanan dagin Kuzey yamacinda ise karasal iklim nedeniyle kizilçam bulunmuyor. Mayis sonu Eylül sonuna dek tur düzenlenen turlarda Düden Mevkiinde mola için soluklananlar yemek siparislerini verip Küçük Düden Mevkide 15 dakikalik bir yürüyüs yaparak burada ki koyun agilinda süt sagma, peynir yapimi gibi yöresel üretimleri görüyor, acikmis olarak Düden kamp alanina dönüyorlar. Tavada pisirilmis alabaliklar, henüz açilan hamurlarla yapilan gözlemeler, salata ve meyveler, buz gibi       
pinarlarda sogutulmus biralar, mesrubatlar büyük istahla yenip içiliyor. Yemek, dagin pinar sularindan demlenen çaylar, kahvelerle tamamlaniyor. Sürenin durumuna göre Sahin dere kanyonu Gücük Burun'dan kanyonun muhtesem ve tüyler ürpertici, görkemli manzarasi seyrediliyor. Bol bol ani fotograflari çekiliyor. Son etapta dagin zemin sularinda ki tertemiz göletlerde yüzüp safarinin tozu atiliyor. Aksam 18.00 de doganin natürel kalbinden ayrilip Altinoluk'a dönen grup yeniden betona yenik düsmüs sahillere ve trafigin içine girerken bir baska geziye katilmak üzere vedalasip ayriliyorlar.

Mare&Monte Seyahat Acentesi:
Tel: (0-266) 396 17 30
Gsm: 0536 329 26 00
Acentenin Hasanboguldu, Sutüven Selalesi, Tahtakuslar Etnografya Galerisi, Basdegirmen Selalesi, Adatepe, Yesilyurt, Zeus Atlari, Ayi Dere, Bozcaada, Kusadasi, Gökçeada, Assos, Truva, Gelibolu Yarimadasi Milli Parki, Kaz Dagi Zigindere gibi çesitli yerlere turlari bulunuyor.
www.hotelmaremonte.com

Sahinderesi Kanyonu
Altinoluk'u oksijen çadirina dönüstüren etkenlerin basinda Sahinderesi Kanyonu geliyor. Bölgede hava degisimini saglayan kanyon, dagdan çektigi çam kokulu havayi ovaya dagitirken, denizden aldigi iyot kokulu havayi, daga çikartarak bir çesit baca görevi görüyor. Karsilikli hava sirkülasyonunu saglayan 27 kilometre uzunlugundaki kanyonun yüksekligi 600 metre. Açik U sekilli araligi 700 metre civarinda. Çevresi sifali bitki ve otlarla bezeli olan Sahinderesi Kanyonu'na Orman Isletme Müdürlügü'nden izin alinarak giriliyor. Rehbersiz gezmenin oldukça zor oldugu Sahinderesi Kanyonu'nda 25 kilometrelik bozuk toprak yol daha ziyade Jeep türü araçlara geçit veriyor. Mare Monte Oteli'nden Erinç Ersöz'ün kurdugu seyahat acentasinin daga düzenledigi turlar grubunun arzusuna göre sekillenip tam gün sürüyor.

Kanyonda bekleyen sürprizler
Sahinkale'nin kuzeyine gitmek için Avcilar Köyü'nden orman yoluna giriliyor. Ormana giris izninizi görevli bekçiye gösterip köprü basindan Kisla Dagi'na variliyor. Yol üzerinde çok soguk, kireçsiz vücut üzerinde çarçabuk kuruyan suya sahip gölcükler bulunuyor. Bunlardan biri olan Dereçati mevkiinde yüzebilirsiz. Bu nedenle yola çikmadan önce mayo ve havlunuzu yaninizda bulundurun. Su ve kus sesinden baska ses duyulmayan bölgede pinar sulari hayli bol. "Dereçati suyu" çiçek ve kekik kokularini da beraberinde getirip, yosunlu kayalarin kalbinden akiyor. Biraz ilerideki pinar ise nane otlari arasindan aktigi için "Naneli pinar" ismiyle aniliyor. Kanyonda ilerleyen Gücük Burun, Aglayan Çam, Kestane Deresi, Yörük Pinari, Selvili Mezarlik, Ayi Kapilari, Damla isimli etaplari geçip kabaran istahinizla Altinoluk'a dönebilirsiniz.

Sifali otlar
Birçok hastaligin tedavisinde basrolü üstlenen otlarin tüm çesitlerini Kazdagi'nda bulmak mümkün. Bitki ve otlara meraklilar eczaci ve doktorlarin aradigi isim ise; dagin neresinde, ne zaman ne yetistigini çok iyi bilen Ibrahim Arisoy. Hiç oturulmamis bir evi seramikle dösetip bitki ve ot kurutan Ibrahim Arisoy'un Tel:(0-266) 396 05 28 Dagin otlari arasinda çarpintiyi önleyen Melisa geliyor. Stresi yok edip, kalbe ve taniyona iyi geldigi söylenenler arasinda.
Kandil Çayi: Bademcik ve bogaz hastaliklarina,
Papatya, nane: Nezle ve sinizüte Isirgan otu: Çayi, tohumu havanda dövülüp bal ile karisimlarda kullanilarak tüketiliyor.
Karabaldir otu: Prostat ve basura iyi geldigi söyleniyor.
Üç çesidi bulunan kekik otu seker hastaligina ve her derde deva olduguna inaniliyor. Milli park sinirlari içinde her türlü ot ve bitki toplamak yasaklandigi için meraklilar sadece fotograf çekmekle yetiniyorlar.

Kayalar
Kaz Dagi'ndaki karlarin erimesiyle debisi iyice artan sular , dereler ve selaleler olusturuyor. Kanyonun kalbi sayilan ve 70 derecelik açiya sahip dik yamaçlari, granit kayalari asindirip zimparalanmis kaya sekilleri yaz sonunda sularin azalmasiyla ortaya çikiyor. Bu görüntü ise pastoral fotograf meraklilarina görsel bir ziyafet çekiyor.

Altinoluk'a Istanbul'dan Bursa-Balikesir-Havran üzerinden gidebileceginiz gibi, Tekirdag-Çanakkale yolunu da tercih edebilirsiniz. Bu yol manzarasi güzel trafigi az ve 450 kilometre. Istanbul-Kinali arasi otoyolu kullananlar Tekirdag'dan Kesan'a sonra da Gelibolu'ya gelecekler. Buradan Lapseki'ye veya Eceabat'tan Çanakkale'ye karsiya geçmek için Feribotlar saat basi kalkiyor. Truva'dan, Edremit Körfezi'ne inerken Altinoluk sizi karsiliyor. Ayni yolu otobüsle almak isteyenler Pamukkale, Uludag, Kamil Koç, Akçay veya Metro Turizm'in seferleriyle gelebilirler. Altinoluk'tan Edremit'e Assos'a sefer yapan minibüsler var. Yazin ayrica Ayvalik, Bergama, Truva, Assos, Babakale gibi tarihi noktalara düzenlenen turlara da katilma imkaniniz bulunuyor. Kazdagi'na çikmak için Orman Idaresi'nin yaptigi toprak yollari jeep türü araçlarla asmak gerekiyor. Sahinderesi Kanyonu'nun girisine gitmek için sirtinizi denize çevirip Altinoluk merkeze giriste belediye karsisindaki sokaktan girerseniz Kocaçay yoluna Degirmen mevkiine geleceksiniz. 1 kilometre sonra kanyon girisindeki zeytin agaci gölgesindeki otoparka aracinizi birakabilirsiniz.
Yeni yol çalismalari sayesinde Istanbul'dan çikanlar daha genis ve rahat bir güzergahda yol aliyorlar. Kinali çikisindan itibaren yeniden düzenlenen Kesan kavsagina, sonrasinda büyük bölümü bitirilmis tek yönlü yolu kullananlar, Gelibolu yönünde ayni konforla ulasiyorlar. Çanakkale geçisi sonrasi Küçükkuyu, Altinoluk, Edremit güzergahi yeni serit ilaveleri ile neredeyse uçak pisti haline getirilmis görünüyor.
Bursa yönünden gelenler ise büyük bölümü bitirilen Mudanya yol ayirimina kadar otoyolu kullanabiliyorlar. Bursa'nin Istanbul çikisi son düzenlemeyle alt geçit kullanimiyla kent çikisina baglaniyor

mare & monte oteli 23 odali. Kaloriferli, TV, Klima, daimi sicak su, wc li odalarin denize bakan odalari balkonlu. Dost ve samimi aile ortaminda agirlanan konuklar, kis aylarinda sömineli bahçe kati salonunda, yazin asmalarla kapli, üzüm salkimlari altinda deniz kenarinda açik büfe kahvalti ve yemeklerini yiyorlar. Yöreye has zeytinler kahvaltilari süslerken, ünü yurt disina tasmis zeytinyaglari yemeklere nefaset katiyor. Otel önünde uzanan kum plaja ise birkaç adimda ulasmak mümkün oluyor. Dag ve denizin kucaklastigi sahilde yer alan otelin sol tarafi liman ve yürüyüs alani olarak kullanilan dalgakiran, sag tarafinda plaj uzaniyor.

   
mare & monte de konaklayan misafirler arzu ederlerse otelin seyahat acentesi mare&monte tur tarafindan düzenlenen günübirlik gezilere katilabiliyorlar. Odalarindan çikan konuklar sabah kahvaltilarini yapip otel önünden kalkan 4x4 türü araçlarla Kaz Daglarinin çesitli yerlerine safari yapiyor, geziyor, piknik yapip, yüzüyorlar. Yemek, uyku, eglence ile geçen tatil günleri için sortunu, havlusunu, sapkasini alip zahmetsizce her gün dagin bir baska yöresini kesfe çikanlar, trafikten, beton binalardan, kirli havadan arinmis dogal ortamda, dinlenmis, stresten kurtulmus, kuslar gibi hafifleyip, unutulmaz güzelliklerin tanigi olarak dönüyorlar. Tatil bitiminde beraberlerinde götürdükleri arasinda, anilar ve otelin özel yapimi, yemeklere lezzet katan has zeytinyaglari oluyor.

mare & monte Oteli
Tel: (0-266) 396 17 30 Faks: (0-266) 396 06 75
Bu numaralari hem hotel hem de seyahat acentasinda kullanilmaktadir. Ayrica yaz döneminde gezi standinda (0-266) 396 44 48 ve
0536 329 26 00 nolu telefonlarla irtibat saglainyor.
www.hotelmaremonte.com

 

Altinoluk daha ziyade yazlikçilarin istilasina ugramis bir yer. Ege ve güney sahilleri gibi bes yildizli otelleri ve tatil köyleri çok yok. Bu yüzden dis turizme de henüz açilmamis.
Buna ragmen denize sifir bir çok konaklama tesisi ve aile tipi pansiyon bulmak için seçenek fazla.

Yöredeki diger otellerden bazilari:
Günes Otel
Eren Otel
Hotel Club Elif
Bent Otel
Afrodit Holiday Village

Bölgenin en önemli özelligi Italyanlar'in zeytinyagi haritasinda yesil hatla belirtildigi gibi dünyanin en kaliteli yag üretildigi yer olmasi. Haliyle has zeytinyagiyla yapilan yemeklerde hayli lezzetli.
Mare Monte Oteli restoraninda asma yapraklarina sarilip izgara yapilan sardalyalar, fener baligi bugulama, börülce suyuna pisirilen tarhana çorba, zeytinyagli yaprak sarma, ahtapot salata, humus, pança mezeleri damakta tat birakan lezzetler. Altinoluk'da kalanlar sahile yanasan balikçi teknelerinden sabahlari barbunya, çinekop, istavrit, izmarit, sardalya gibi balik çesitlerini ekonomik fiyatlarla alabilirler.
Altinoluk'ta Cumartesi günleri pazar kuruluyor. Yörüklerin yöresel kiyafetlerle satis yaptiklari tezgahlarda zeytin, sifali otlar, sebze ve meyvelerden alabilirsiniz. Bölgeden ayrilirken beraberinizde götürebileceklerinizin basinda zeytin, yag ve sifali otlar geliyor.


 
Altinoluk'da mutlaka ugramaniz gereken yerlerden biri de dondurmaci Vardar. Kral dondurmaci her gün el degmeden tam 101 çesit dondurma yapiyor. Dondurma yapiminda saf inek sütü ve dogal meyvalar kullanilirken çesitler arasinda tarçin, findik, kestane, cappucino, ceviz, kahve, çilek, kayisi, kavun, ananas, avakado, limon, ahududu, karadut, franbogaz, sütlü, çikolatali gibi bilinen tüm türler, sicak kornet külahlar içinde üzerlerine arzuya göre sicak çikolata sosu, findik-fistik sosu bulanip sunuluyor. Fakat bu dondurmalar arasinda, tadi en uzun süre damakta kalan Yunanistan'dan ithal damla sakiziyla yapilan sakizli dondurma için Türkiye'nin çesitli yerlerinden gelenler oluyor. Kis aylarinda Ankara Kizilay'da Vardar Pastanesi olarak hizmet veren yillarin dondurmacisi Neco ve Samet kardesler, ertesi güne kalmayan dondurmalari için bogaz agrisi çekenlerin bile geldigini belirtiyor.
 Dondurmaci Vardar 2008 yazinda dondurma çesitlerini artirmaya devam ediyor.
Dondurma imalatini büyük titizlikle devam ettiren Samet Kaya ve Necmettin kardesler “Kroketli dondurma” türünün çok sevildigini belirtiyorlar. Önce seker, sonra findik, seker, fistik hepsi olmak üzere karisim yakiliyor ve dondurma olacak sütün içine konuyor, sürekli karistirilarak donduruluyor.
Agustos ayi sürprizi olarak sunulan bir baska çesit dondurma ise serinletici, rahatlatici özellik tasiyor. Soda, mango, kivi karisimi ile hazirlanan dondurma, yazin iddiali çesitlerinden sayiliyor.
Daha önce denenmis olan kivili dondurmanin yapilis formülü degistirilerek daha begenilen hale getirilmesiyle, özel olarak sadece kivili dondurma isteyenlerin sayilari da bir bu yaz hayli artmis. Altinoluk ile adeta simgelesen Vardar dondurmalari, günün her saatinde yeniyor ama aksam yemegi sonrasi dalgakiran ve sahil boyunca hazim yürüyüse çikmadan önce Altinoluklular, kornet külahta, bardakta kasikla, helva arasinda yemek üzere, dondurma alabilmek için siraya giriyorlar. Çesitler arasinda seçim yapmakta güçlük çeken dondurma talipleri sakiz, tarçin çikolata ve tropikal meyveli çesitler basta olmak üzere tüm çesitlerden külaha kokteyl türü dondurma hazirlatiyorlar. Dondurma severler dondurmalarinin üzerine özel çikolata ve ögütülmüs findik, samfistik tozuna bulamayi da ihmal etmiyorlar. Dondurmalarin lezzeti, kivami ile begenilirken, kullanilan dogal meyvelerle kazanilmis aromasi uzun süre damakta tat birakiyor.
Vardar Dondurma, rejim yapanlar için özel olarak ürettigi tok tutan ve acikma hissi uyandirmayan galetalarin da israrla istendigini belirtiyor.

Kazdagi'nda Piknik
Kazdagi'na düzenlenen turlarda yapilan soguk ve sicak kumanyali piknik yemekleri büyük istahla yenirken tura katilanlar en çok alabalik tava ve otlu peynirle yapilan gözlemelere ragbet ediyor. Soguk pinar sularini doyasiya içiyorlar


 

Kaynak:sihirlitur.com

 


Görüntülenme: 6824 kez