Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
 
 » Menü
TARIH
    Inkilap Tarihi
    Atatürkçülük
    Tarih Öncesi ve Ilkçag Tar.
    Islam Tarihi
    Genel Tarih Konulari
    Osmanli Tarihi
    Tarihte Kullanilan Takvimler
    Tarih Sözlügü

COGRAFYA
    Cografya Konulari
    Fiziki Cografya
    Beseri ve Ekonomik Cogr.
    Türkiye Cografyasi
    Ülkeler Cografyasi
    Matematik Cografya
    Siyasi Cografya
    Jeoloji
    Ünlü Cografyacilar
    Harita Bilgisi
    Cografi Uygulamalar
    Ülkeleri Canli Seyredin
    Cografya Siteleri
    Illerimizin Fotograflari
    Illerimizin Videolari
    Dünya Haritasi
    Turizm Rehberi

FELSEFE GRUBU
    Felsefe
    Sosyoloji
    Egitim Siteleri
    Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji, Mantik Terimler Sözlügü


» Gezelim-Görelim

» Eğlence Bölümü

» Ödev Arşivi
Tüm derslere ait
geniş ödev arşivi

» Istatistikler
Üyeler
Son Üye : birbinbir
Bugün : 0
Dün : 0
Toplam Üye : 7748
Online Üyeler
 Online üye yok..
Sitede Aktif
Üye : 0
Ziyaretçi : 0
Toplam :
Site Sayaci
Iletisim
E-Mail : [email protected]
Online   Kişi

» İçerik İstatistikleri
 Toplam Dosya Sayısı : 235
 Toplam Makale Sayısı : 285
 Toplam Ödev Sayısı : 64
 Toplam Video Sayısı : 238
 Toplam Oyun Sayısı : 448
 Toplam Resim Sayısı : 56
 Toplam Haber Sayısı : 562

Anamur-Bozyazi
» Anamur-Bozyazi

Muz Kokulu Antik Kent Anamur;
Antalya'nin ilçesi Gazipasa'yi sahil yoluyla doguya dogru bitirdiginiz anda Mersin il sinirlari içine Kaledran muz denizi ile giriyorsunuz. Bir tarafiniz Akdeniz, diger tarafiniz Toros Daglari, sagli sollu muz bahçeleri arasinda, görsel lezzeti fazla olan bir güzergâhla muz meyvesinin vatani Anamur'a yaklasiyoruz.

Anemurium antik kenti ilk gördügümüz ören alani oluyor. Eski Anamur olan bölge, günümüzde antik kent olarak gezilirken bir yandan da antik kentle bütünleserek denizin tadini çikaranlarin mekâni olarak ragbet görüyor. Bir buçuk km boyunca uzanan Sur kalintilari, su kemerleri, konutlar, nekropol alani, odeon, tiyatro, kilise yapilari, halk hamami günümüze gelebilen eserler arasinda görenleri ihtisamlari ile büyülüyor.
Ilçe merkezine dogru yola devam edenleri bu defa kavsakta bir kadin heykeli omzunda tuttugu kangal muzlarla karsiliyor. Meydanda soldan içeri girenleri Anamur ilçe merkezine, sagdan denize dönenlere sahile yol gösteriyor. Her iki tarafinda kendine has özellikleri ve de güzellikleri bulunuyor. Usuldendir biz gezimize sahilden basliyoruz. Oldukça temiz bir ilçe olan Anamur sahilinde kilometrelerce genis kumsalli plajlar uzaniyor. Dünyanin en güzel renkli ve en temiz denizlerinden birine sahip olan Anamur'da kiyi boyunca sahilden, denizden yararlanmaya gelenler için konaklama tesisleri, restoranlar, aksam saatlerinde trafik girisine kapatilan bir yürüyüs güzergâhi yer aliyor. Sahili ikiye ayiran dikine iskele, kendisine baglanan günübirlik geziler için bekleyen tekneleri agirliyor. Biraz gerisinde Anamur Turizm Dernegi yer alirken ziyaretçileri bilgilendirip yönlendiriyor, daha da gerisinde Anamur Müzesi bölgenin tarihini gözler önüne seriyor.

Sahil yoluna devam ediyor ve karsimizda tüm görkemiyle Mamure Kalesini buluyoruz. Yali kale asirlardir Akdeniz'in dalgalarina karsi koyarken bugün bile hala görev yapabilecek saglamligi ile zamana meydan okuyor. Anamur Mersin karayolu üzerinde ve Anamur'a 8 km mesafede bulunan üç bölümlü kalenin içinde 39 kule, bir cami, bir hamam ile kale içi gezilerde burçlara çikip, surlar üzerinde yürüme imkâni bulunuyor. Mamure Kalesinin 300 metre kadar açiginda ise "Marti Adasi" denilen küçük bir kara parçasi görülüyor. Ada içinde tatli su pinarinin bulunmasi nedeniyle martilarin mesken tuttugu ada için anlatilan birçok efsane içki masalarinda sohbet konusu olmaya devam ediyor.
(Efsaneye göre kale komutanin kizi bir gence âsik oluyor, birbirlerine ulasamayan kiz ile genç arasinda ki mektuplari bu adada yasayan martilar tasiyor. Önceleri evlilige karsi çikan babasindan nihayet evlenme iznini alan kizin, gence gönderdigi son mektubunu martilar bu adadaki suya düsürüyorlar, mektup kayboluyor, müjdeli haber gence ulasamiyor, martilar hala bu küçük adada bekliyor olmalari suya düsen mektubu ariyorlar ifadesiyle yorumlaniyor).

Mamure kalesinin yol tarafinda pansiyon ve oteller, restoran ve kir lokantalari hizmet verirken biz sahil yolumuza devam ederek hafif bir rampa çikiyor, Kalenin görkemli görüntüsünü bir de tepeden seyrediyoruz. Pullu Orman Kampi ve sahil tarafinda devaminda Magidus liman kentini, biraz ilersinde Toslaklar Koyunu görüyoruz. Günübirlik kullanim alani olarak degerlendirilen Toslaklar Koyunda çesitli kir lokantalari kamp sahalari bulunuyor. Kum zeminli, korunakli, sig koyun en büyük özelligi ise, koy hiç mi hiç dalga tutmuyor. Yolun 500 metre içersinde kalmasiyla pek dikkat çekmeyen, tatilcilerin huzurlu ve sakin gizli cenneti, kisin dogu rüzgâri, yazin çig yeli denen hafif esinti aliyor. Nisan, Kasim arasi tatil sever aileleri, kampçilari agirliyor. Toslaklar Koyu karsisina rastlayan bir baska koyda ise oldukça sasirtici bir agaç görme imkâni bulunuyor. 34 yasinda olup Israil Kauçugu olarak anilan devasa büyüklükte ki agaç Türkiye'de örnegi olmayan çok farkli yapisiyla hayret uyandiriyor. Yurt disindan getirilip sadece üç yere dikilen ve diger ikisinin akibeti bilinmemekle beraber Toslaklar Koyunda ki üçüncü agaci uzmanlar "Türünün en büyük agaci, korunmasi gereken anit agaç olarak" degerlendiriliyor. Garip gövde yapisinin yani sira, denize dogru yatay yayilan kökleri ile sasirtici dallara sahip olan agacin bir baska özelligi ise, yapraklari altinda oturanlara rüzgâri vantilatör gibi üflüyor olmasi! Agacin küçük, tatli, incir lezzetinde siyahlasinca yenebilen meyveleri de bulunuyor.
Yola devam dag tarafinda bir baska kale, bu defa çift sira insa edilmis surlariyla dikkat çekiyor, adi Softa Kalesi. Oldukça yüksek, gün batimini en son gören bir noktada, çevreye hâkim manzarasi bulundugu yere imrenme duygusu uyandiriyor.
Yolumuz üzerinde bir baska cennet olan Bozyazi bulunuyor, biz Bozyazi'ya geçmeden önce geri dönüp Anamur ilçe merkezini, Toros'lara dogru tirmanirken gerçekten görülmesi büyük zevk veren degerleri gezecek yazi sonunda Bozyazi'ya tekrar dönecegiz.
Anamur'da arayan gözlerle bakarsaniz birbirinden farkli güzellikte sivil mimari evler ilginizi çekecek. Iki ve üç katli olarak yapilmis asirlik ve daha fazla yasli evlerde ortak özellik cumbalar, çikmalar, silindirik, kare tabanli konik sapkali bacalari ile kerpiç, ahsap malzeme kullanilarak yapilmis olmalari. Zeminde ahir üzerine iki katli yapilarda üst katlar oturma yerleri orta sofadan köselerdeki odalara açilan kapilar, birbirini dik kesen haç planli sofalar. Yörede "Kösk" olarak adlandirilan yapilarin tavan göbekleri köseler, yüklük, dolap, ayna kenarlari, ince çitalarla Barok sekilde dekore edilmis. Tavan ve duvarlar bitki ve hayvan figürleri ile süslenmis.
Her biri kendi türünün emsalsiz güzellikte ender kalmis degerlere sahip olan Kösk, Konak, Dam, Sayvanlar, acil önlem alinmasa yakinda bir bir kaybolmaya mahkûm görünüyorlar. Sihirlitur gelecek kusaklara gösterebilmek, yasatabilmek amaciyla bu evlere sahip çikilmasi amaciyla harap durumdaki evlerden örnek sunmayi görev sayiyor.

Anamur ilçe merkezi sivil mimari özellikleri disinda capcanli ve renkli bir yasantiya sahne oluyor. Eger pazarin kurulus gününe denk geldiyseniz Anamur'da tam anlamiyla renk cümbüsü içinde kaybolabilirsiniz. Akdeniz günesiyle nar gibi kizarmis domatesler, dalindan henüz kopmus çarliston biberler, karpuzlar, muzlar, yesilden de yesil fasulyeler, kadife görünüslü patlicanlar neredeyse bir yazlik alip Anamur'a yerlesmeyi düsündürecek kadar albenili görünüyorlar. Hiçbir sey almasaniz bile bolluk ve bereket emsali Anamur pazarini gezmek, yöresel ürünleri görmek zevk veriyor. Pazarin gediklileri yazlik sortlari ile geliyor, pazar çantalarini, posetleri dolduruyor, yazliklarin ihtiyaçlarini ekonomik fiyatlarla karsiliyorlar. Artik ilçe merkezinden ayrilip önce bir magara gezisine sonra da Dragon Çayinda bizi bekleyen sürprize gidecegiz.

Kösekbükü Magarasi
Anamur Otogarindan sehir merkezine çikarken ilk isiklardan sola dönüyor, Belediye yolunun bittigi yerden Anamur'un kuzey dogusuna, Ovabasi Köyüne dogru 9,5 km yol aliyoruz. 225 yillik geçmisi olan magaranin astim ve bronsite iyi gelen havasi ile dogurganlik yarattigi inancinin hâkim olmasi nedeniyle kisir kadinlara da tavsiye ediliyor. Kösekbükü Magarasinin 500 metre kare alani içinde üç bölüm bulunuyor.
Birinci bölüm sifa bölümü. Damlayan su birikintilerinden olusan bu bölüm sarkit ve dikitlerle biçimlenmis. Nem orani % 60, isi 18 derece, basinç 761 smm. Ikinci bölüm Huzur Bölümü olarak aniliyor. Yelpaze seklinde sarkitlar ve heykel seklinde dikitlerle iki galeriye ayriliyor. Oldukça sakin olmasi bu ismi almasina neden oldugu belirtiliyor. Flassiz fotograf çekmeye pek de müsait olmayan ama isiklandirilmis ve rahat yürünebilir bir gezi galerisine sahip olan magara girisine yerli turist bir YTL, yabanci turist iki YTL ödüyor.

Sevgi Su Parki
Anamur'a 20 km uzaklikta bulunup asfalt yolla ulasilan Çaltibükü Köyü tam anlamiyla dinlendirici eglenceli bir su parki niteligi tasiyor. Isterseniz günübirlik kullanim alani olarak mesire yeri gibi piknik yapabiliyor, su kaydiraklarina çikip 30 km uzaktan dogup gelen Dragon çayina kayarak girip serinliyor, kiremitte hazirlanan baliklardan yiyebiliyor, isterseniz bu tatil zevkini uzatmak için pansiyonda konaklama yapabiliyorsunuz. Dragon çayinda yüzmenin yani sira, kayikla dolasmak kürek çekmek elektrik üreten degirmeni görmek, çevrede geziye çikmak gibi imkânlar bulunuyor. Yemekleri "Ne Yenir" bölümünde anlatmak üzere Sevgi Su Parki'ndan ayriliyor bir baska mola yeri olan tarihi Ala Köprüyü görmeye gidiyoruz. Anamur Ermenek karayolunun 13. km sinde yer alan köprü 19.65 metre açikligi ile tek gözlü olup antik tas yapisiyla hala kullaniliyor. 54 metre uzunluktaki köprüyü orta tepe noktada araçlar sert bir dirsekle asip karsi tarafa geçiyorlar. Altta ise piknik yapanlar, ördeklerle beraber Dragon Çayinda yüzenler, balik tutanlar vakit geçiriyor, araçlarini park edenler, kir

lokantalarinda serinligin tadini yemeklerle bütünlestiriyorlar. Dragon Çayi 20 km sonra Anamur'da denizle bulusuyor, içinde balikçi ve gezi tekneleri dolasiyor. Çay, Çaltibükü'nde gördügü ilgi nedeniyle denize alternatif rakip gibi sayiliyor.

Yaylalar yaylalar
Anamur ve Bozyazi'dan ulasilan yaylalarda ise bambaska bir hayat yasaniyor. Sahil kesimine göre deniz seviyesinde 1000 metre den fazla yükseklikte bulunan yaylalar, serin havasiyla yaz sicagindan kaçanlarin gözde mekânlari sayiliyor. Asfalt yollarla virajli ve yokuslu olmasina ragmen çabuk ulasilan yayla köyleri manzaralari ile de cazip görünüyor. Halkali, Abanoz yaylarinda hizli bir yapilasmanin oldugu gözleniyor. Karaçam, kizilçam, sedir, köknar, ardiç, mese, simsir, çinar, Akdeniz'e özgü makiler le kapli alanlarda sincaplarin eslik ettigi yolun sonunda ilginç kaya yapili ile dev magaralar, su pinari, su degirmeni, toprak, kerpiç köy evleri, çesitli kalintilar ilgi çekiyor. Kir kahveleri, oglak kavurma yapan lokantalar yaylanin bünyesinde sakli özellikleri, kendilerine has misafirperverliklerle sergiliyorlar.

Bozyazi
Demir direkli saat kulesinden sahil kesimine dönünce, önce pazaryeri sonrada Bozyazi Çayinda zaman içersinde yikilmis antik köprünün yerine insa edilmis yenisi üzerinden geçerek Bozyazi sahiline ulasiliyor. Yazlik villalarin yani sira sahilde önce birkaç eski ev, mimarisi, özellikle baca yapilari ile dikkat çekiyor. Ana karanin en uç noktasinda yer alip, üzerinde antik kalintilar barindiran Nagiduda Adasi, Nagidos adiyla bölgenin en eski kentlerinden biri olma özelligi ile taniniyor. Adayi sahile baglayan ince yolun her iki yani ise günümüzde plaj olarak kullaniliyor. Arka planda yer alan harap durumdaki antik tas yapilar ise turizm için umut vaat ederken, kendilerine uzanacak yardim ellerini büyük bir sabirla bekliyorlar.

Aydincik
Anamur'a Anemurium antik kenti ile girmistik yine bir antik kent olan Kelenderis ile çikiyoruz. Aydincik ilçesi içinde bulunan Kelenderis, güney Anadolu kiyilarinin en iyi limanlarindan biri olarak aniliyor. Günümüzde ayni alanda yapilmis bir marina, çevresinde dangalak agaçlari, yamacinda ise halen kazi çalismalarinin sürdürüldügü antik alan bulunuyor. Sur kalintilari, liman hamami, Roma çagi tiyatro, antik mezarlar görülebiliyor. Kelenderis anitsal mezar ise Aydincik'dan Silifke yönüne giderken sola ayrilan yolun 100 metre içinde apartmanlar arasinda yer aliyor. 3 ana bölümden olusan anitin asil mezar odasi, simdi toprak altinda olan alt katta bulunuyor. Korumak amaciyla etrafi tel örgüyle çevrili olan dört ayakli Roma Çagi anitsal mezarin piramidal çatisi, bugün yok olan tepesinde taç biçimli korint basligin yer aldigi belirtiliyor.

 

 

 

Yola Istanbul'dan çikanlar Çamlica giselerden Sakarya, Bilecik çikisina kadar otoyolu kullanarak gelebilirler. Bilecik yolu trafik yükü agir birçok yeri araç sollamaya müsait olmayan rampa ve virajlarla geçiliyor. Bilhassa Bilecik yaklasiminda araç hizini radar tuzaklarina karsi kontrollü tutmak gerekiyor. Kütahya çevre yolu ile Afyon Antalya sapagina gelenler için Cumhuriyet veya Varan Tesislerinde mola verme ve yemek yeme imkâni bulunuyor. Arzu edenler Mustafa Kemal Atatürk'ün "Ordular Ilk hedefiniz Akdeniz" komutunu verdigi Baskomutan Milli Parkini da gezebiliyorlar. Yolun Antalya ya olan kismi daha rahat geçilirken Burdur bölümü ve Antalya yaklasimlarinda trafik kontrolüne karsi hizinizi artirmamalisiniz. Antalya girisinde portakal heykelli kavsaktan sola dönerek ayrilan Alanya yolu çesitli trafik isiklariyla sik sik kesintiye ugruyor. Alanya yaklasiminda ise trafik yükünü daha simdiden kaldiramaz bir görüntü çiziyor, gelecek yillar için erken tedbir almaya zorluyor. Alanya çevre yolu sahile girmeden oteller, apartmanlar arasindan geçerek Gazipasa yoluna baglanirken üçüncü bir bay pass yola ihtiyaç duyulacaga benziyor. Iki seritli Alanya- Mersin yolu acil genisletilmesi, hatta bu is için çok geç kalinmis izlenimi uyandiriyor. Gazipasa'dan sonra sahil yolu virajlari, rampalar basliyor. Anamur, Silifke'ye 138, Bozyazi'ya 16, Gazipasa'ya 79, Aydincik'a 52, Alanya'ya 125 km uzaklikta bulunuyor.
Otobüs yolculugunu tercih edenler için Metro, Pamukkale, Özkaymak, Anamur, Zafer firmalari sefer yapiyor. Istanbul - Anamur yolculugu 16 saat, Ankara - Anamur arasi 10 saat sürüyor. Antalya ve Anamur arasi saat basi sefer yapiliyor.

Hotel Bella (Anamur)
Kürsat Caddesi, Yasemin Sokak no 5. Iskelede hizmet veren 18 oda, 42 yatak kapasiteli otel denize 100 metre uzaklikta bulunuyor. Klimali, uydu yayin TV li odalarda konaklayanlar açik büfe sabah kahvaltiyi otelin nar agaçli gölgeli arka bahçesinde yapiyorlar. Sabah kahvaltisinda peynirli sigara böregi kizartilip masaniza sicak sicak servis ediliyor. Otel önüne park eden konuklarin araçlari tertemiz yikaniyor.
Hotel Bella. Tayfun Eser. Tel: 0(324) 816 47 51

Eser Pansiyon (Anamur)
Denize 70 metre uzaklikta, ekonomik fiyatlari, temizligi, aile ortami ile tercih ediliyor. Inönü Caddesi No: 6 Iskele, Anamur
Tel: 0324 8142322 - 0324 8149130

Sevgi Su Parki
Sevgi Su Parkinda yil boyu hizmet veren 12 yatakli küçük bir pansiyon bulunuyor.
Kisi basi yarim pansiyon konaklama için 25 YTL fiyat ödeniyor.
Mehmet Nuri Çelik. Tel: 0(324) 832 57 52

Toslaklar Koyu Kamp Alani.
Çadir kurmak isteyenler günlük 10 YTL çadir yeri kirasi ödüyorlar.
Naim Tolsak Tel: 0532 642 99 03

Hotel Anemurium (Anamur)
8'i süit 24 tek kisilik 10 apart, 32 çift yatak kapasiteli odalariyla 170 kisiye hizmet veren otel Bozyazi da bulunuyor. Otelin restoran, bar, disko, sauna, Türk hamami, spor sahalari, toplanti salonlari, açik ve kapali yüzme havuzu, disko, kapali otoparki bulunuyor. Hotel Anemurium Tel: 0(324) 851 70 10

Vivonco Hotel (Anamur)
Tel: 0(324) 851 42 00

Mamure Hotel ( Bozyazi)
Tel: 0(324) 851 54 00

Anamur'da çok sayida eglence yeri, disko bulunuyor.

Ustam Restoran
 
Anamur'da farkli bir ortamda yemek yemek isterseniz Bozdogan Köyü Kale yaninda hizmet veren Ustam Restoran ögle veya aksam yemegi için gerek mönüsü gerekse manzarasi, konumu, atmosferi ile unutulmaz güzellikler sunuyor. Kiyinin denize dogru kumsal uzantisi üzerine kurulan masalara yerlesenler, adeta denizin içine masa kurmusçasina oturuyor ve kum zemine basiyorlar. Denizden gelen hafif esintiyle yazin bunaltici gecelerinde üsümeden serinlerken samdan isiginda aydinlanan masalarda dalga sesine karisan hafif müzigi dinliyor, karsinizda ki Mamure Kalesinin göz dolduran siluetini seyrediyorsunuz. Ayin dolunay zamani ise kumsal ve kale mehtap isigi ile yikaniyor. Yöresel izgara balik çesitleri, yogurtlu semizotu, yogurtlu patlican, haydari, zeytin salatasi, acili Antep ezme, tulum peyniri ceviz, süzme yogurt, saksuka gibi soguk meze çesitleri raki ve deniz kokusuna karisiyor…
Tel No: 0(324) 827 23 33-34

--------------------------------------------------------------------------------
Kösekbükü Magara girisi yaninda küçük bir lokanta hizmet veriyor. Içinde Sark Kösesi gibi bölümler yer aliyor. Yazin hava akimi nedeniyle balkonu serin oluyor. Çevresinde agaçlik piknik sahasi yer aliyor, soguk suyu olan kaynak su çesmesi de var. Gözleme, menemen, sikma, börek türü yiyecekler, köy ayrani, mesrubat bulunduruyor. Köylülerin yapip biraktigi çok canli renklere sahip kilimler satiliyor. Küçük bir kilim 400-500 YTL ile fiyatlandiriliyor.

--------------------------------------------------------------------------------
Sevgi Su Parki
Anamur çikisi Ermenek yolu ile gidilen Çaltibükü'ndeki mesire yeri yil boyu hizmet veriyor. Milli Park sahasi içinde çevrede geyik yetistiriliyor. Aracinizi meydana birakiyor, merdivenlerden inerek Dragon çayi vadisine geliyorsunuz. Çay boyunca paraleline konulmus masalarda evden getirdiklerinizi yiyebiliyor veya garsona siparislerinizi verebiliyorsunuz. Balik yasatma havuzlarinda 350 gram Gökkusagi Alasi denilen alabaliklar bulunuyor, bu baliklari izgara veya kiremitte bol tereyagli olarak pisiriyorlar. Pisirme sirasinda mese kömürü kullaniliyor, Mersin Kiremidi denilen toprak güveçlerde 5-10 kisilik olarak hazirlaniyor. Pisirme sirasinda Kebapçi Mustafa Çal içine patates, sogan, sarimsak, yesilbiber, limon gibi garnitürler ilave ediyor. Alabaligin tanesine 4 YTL fiyat ödeniyor. Et, Tavuk, lahmacun, kasarli pide de siparis verilebiliyor. Restoranin önünde etnografik eserlerle dekore edilmis, kis için kapali salonu da bulunuyor. Pinar suyu ise soguklugu ile dikkat çekiyor.
Mehmet Nuri Çelik. Tel no: 0(324)832 57 52  

--------------------------------------------------------------------------------
Batirik
Anamur ve Bozyazi gibi yerlerin yerel yemegi "Batirik" Birçogunun kisir olarak bildigi yiyecegin salça, domates suyu gibi soslu ilavesine benzeyen sekline deniyor. Bir tür yaz yemegi olan ve hafif olup istah açan batirik, maydanoz, karnabahar da içeriyor, aci biber tursusu ile birlikte kasikla yeniyor.

--------------------------------------------------------------------------------
Anamur Muzu
Kokulu, küçük muzlari Kaledran'dan itibaren yol üzerinde ki tezgâhlarda daha sik olarak görebiliyor, satin alabiliyorsunuz. Muzlar için yöre halki "muz dogurdu" ifadesini kullaniyorlar. Gece sessizliginde bu dogumda ki çatlama sesleri daha rahat duyulurken yapraklar arasindan kangallar iki günde çikiyor. Ilk hali yesil olan muzlarda parmaklar olusuyor, biçakla kesilen muzlar özel sogutulan klimali depolarda sarartma islemi gerçeklestirilerek satisa sunuluyor. Besleyici, tok tutucu özellik tasiyan muzun lekesi asla çikmiyor.
Esek Muzu denilen eksi elma gibi mayhos olan çesitleri ise seker hastalarinca tercih ediliyor, daha pahali satiliyor.

  

 

 

 
 
 


Görüntülenme: 16042 kez