Ana Sayfa Haberler Yazılar Videolar Ödevler Oyunlar Dosya Resim Yarışma Forum
 
 » Menü
TARIH
    Inkilap Tarihi
    Atatürkçülük
    Tarih Öncesi ve Ilkçag Tar.
    Islam Tarihi
    Genel Tarih Konulari
    Osmanli Tarihi
    Tarihte Kullanilan Takvimler
    Tarih Sözlügü

COGRAFYA
    Cografya Konulari
    Fiziki Cografya
    Beseri ve Ekonomik Cogr.
    Türkiye Cografyasi
    Ülkeler Cografyasi
    Matematik Cografya
    Siyasi Cografya
    Jeoloji
    Ünlü Cografyacilar
    Harita Bilgisi
    Cografi Uygulamalar
    Ülkeleri Canli Seyredin
    Cografya Siteleri
    Illerimizin Fotograflari
    Illerimizin Videolari
    Dünya Haritasi
    Turizm Rehberi

FELSEFE GRUBU
    Felsefe
    Sosyoloji
    Egitim Siteleri
    Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji, Mantik Terimler Sözlügü


» Gezelim-Görelim

» Eğlence Bölümü

» Ödev Arşivi
Tüm derslere ait
geniş ödev arşivi

» Istatistikler
Üyeler
Son Üye : birbinbir
Bugün : 0
Dün : 0
Toplam Üye : 7748
Online Üyeler
 Online üye yok..
Sitede Aktif
Üye : 0
Ziyaretçi : 0
Toplam :
Site Sayaci
Iletisim
E-Mail : [email protected]
Online   Kişi

» İçerik İstatistikleri
 Toplam Dosya Sayısı : 235
 Toplam Makale Sayısı : 285
 Toplam Ödev Sayısı : 64
 Toplam Video Sayısı : 238
 Toplam Oyun Sayısı : 448
 Toplam Resim Sayısı : 56
 Toplam Haber Sayısı : 562

Assos-Balikesir
» Assos-Balikesir

 Ege'de tarihi ve dogal güzellikleriyle ünlü iki belde,
Assos ve Sokakagzi

Gezimizi Önce Assos'a, daha sonra da ayni kiyida bir baska koyda yer alan Sokakagzi sahiline yapiyoruz. Assos'un, M.Ö. 10. yüzyilda Lesbos'daki (Midilli) Metymna halki tarafindan kuruldugu kabul ediliyor. Troas bölgesinin güçlü ve zengin sehri Assos, M.Ö. 560 yilinda önce Lidya, sonra da Persler'in egemenligine girmis. Pers valilerince yönetilen kent, daha sonra Hermias'in eline geçmis. Bu dönemde Platon'un ögrencisi olan Hermias, ögrenim arkadasi olan Aristoteles'i kente davet etmis. Aristoteles, M.Ö. 348-345 yillari arasinda Assos'ta kalarak ilk felsefe okulunu kurmus. Büyük Iskender'in Asya seferinde bagimsizligina kavusan sehir, onun ölümünden sonra Pergamon Kralligi'na geçmis. Kent M.Ö. 331 yilinda Büyük Roma Imparatorlugu'na geçse de, parçalanma sirasinda Bizans'in payina düserek piskoposluk merkezi olmus. 1. Murat zamaninda Osmanli topraklarina katilan Assos, Haçli seferleri sirasinda büyük zarar görmüs. Assos, Çanakkale-Izmir yolu üzerinde bulundugu için, Ege ve Marmara'dan gelen konuklari agirliyor. Temiz havasi, denizi, tarihi, huzurlu, sessiz ortami ve deniz ürünlerinin yanisira; Assos turistik tesisleriyle de konuklarina elverisli bir tatil ortami sunuyor.

Tarihin 21. yüzyildaki yansimasi "Assos" ve gölgesinde kalmis gizli cennet, Koyunevi köyünün sahil semti "Sokakagzi"... Çanakkale'nin Ayvacik ilçesi Behramkale köyünde bulunan Assos, denizden 238 metre yükseklikte yer alan bir tepeden Ege'yi seyrediyor. Assos'un bu keyifli seyirdeki gözleri tepedeki Athena Tapinagi, denizin yosun kokusunu ise sahildeki küçük limanla soluyor.
Bir liman kenti olmasina ragmen Assos'da limanla kent arasinda önemli bir seviye farki bulunuyor. 3 km uzunlugunda, 20 metreye ulasan surlari, dogu ve batidan olmak üzere iki ana giris kapisi ve 8 kulesi, kentin güvenli bir konumda oldugu izlenimini yaratiyor. Nekropolleri, gymnasiumu, agora temelleri, kiliseye çevrilen tapinagi, idari yapi ve meclis binasi, su sarniçlari ve at nali biçimindeki amfi tiyatrosuyla Assos; harap da olsa günümüze kadar gelmeyi basarmis. 1881-1883 yillari arasinda Amerikan Arkeoloji Enstitüsü tarafindan baslatilan kazi çalismalari, su anda Kültür ve Turizm Bakanligi adina Prof.Dr. Ümit Sertoglu baskanligindaki Türk Arkeologlar tarafindan yürütülüyor.


Assos'da Yasam
Her tarafindan tarih fiskiran Behramkale ve Assos'da renkli yasam ise küçük liman çevresinde yasaniyor. Oteller, barlar, restoranlarin yogun olarak dar alana sikistigi bu sahilde araçlariyla gelenler parke tasi kapli, oldukça dik bir yokustan inerek yolun kenarina araç birakiyor, sonrada yürüyerek sahile iniyorlar. Gecesi gündüzü ayri atmosfere sahip Assos liman dalgakirani üzerinde yürümek, sahil kahvelerinde oturmak, denize tasan restoranlarda adeta denizin içinde yemek yemek zevkli oluyor.
Denize girecek uzun kumsali olmayan, plaj sikintisi çekilen Assos’ta, turistik isletmeler çareyi denize yapilan ahsap iskelelerde bulmuslar. Liman disinda, her iki tarafta yapilan ve genellikle otel müsterilerinin kullandigi güneslenme teraslarina konulmus renkli yer yastiklarina uzananlar, kumlanmadan deniz ve günes ihtiyaçlarini karsilarken, yapilan içecek servisleriyle serinliyorlar.
Etrafi açik olan, zeminden sicak yansima almayan teraslarda denizin serinligi, esintisi sayesinde kiyida olmaktan daha fazla rahat ediliyor.

Görülecek yerler
Athena Tapinagi; Zeus'un kizi ve 12 Olimpos Tanrisindan biri olan Athena, babasi Zeus'un kafasindan silahli ve elinde kargasi ile dogmus bir savas tanriçasi. El isçiligi ve el sanatlarini koruyan tanriça olarak da biliniyor. Mitoloji'ye göre kadinlara dokumayi o ögretmis. Behramkale ve çevresindeki hali ve kilim dokumaciligi, gelismesini belki de Athena'ya borçlu. Assos Athena Tapinagi, Ankaik çagda Anadolu'da dor üzerine yapilmis tek örnek olmasi ve kabartmali frizlerin bulunmasi nedeniyle büyük önem tasiyor. Tapinaga kadar araç yolu olan antik alana giris, ücretli. Ayakta kalan sütunlar, fotograf çekenlerin yanisira resim yapanlarin da kompozisyon malzemesi. Ege Denizi'nin görkemli manzarasina karsi günesin batisini seyretmek ise bir baska keyif...

Behramkale
Antik kentin hemen yaninda yer alan Behramkale Köyü, tarihi camisi ve antik tas köprüsü yol üzerinde bulunan lahit ve kale surlari bölgede görülecek yerler arasinda bulunuyor.
Çevre gezilerine merakliysaniz, onarim çalismalari Mercedes Benz firmasinin katkilariyla gerçeklesen Babakale yolu üzerinde Apollo Smintheion Tapinagi, Babakale de bulunan Osmanli'nin yaptigi son kaleyi, Osmanli Donanmasinin deniz seferine çikarken su aldigi çesmeyi, camiyi, Kestanbol Kaplicalarini ve Kumburnu sahilinde yer alan geçmisten günümüze bozulmadan gelebilmis korunakli savas siperlerini görebilirsiniz.
Odunluk Iskelesi'nden feribotla Bozcaada'ya geçebileceginiz gibi, Truva, Bergama gibi çevredeki diger antik kentleri de gezebilirsiniz.
Eden Beach ve Eden Garden Otelleri'nin sponsorlugundaki Assos Festivali ise Eylül ayinda yapiliyor.

Koyunevi Köyü, Sokakagzi Sahili
 Assos'a 18 km uzakta, ayni kiyida yer alan sahil semti, antik Polymedium kenti üzerinde bulunuyor. Sirtini dik yamaçlara dayayan köydeki dört yolun kesisme noktasinda, görünürde kimseler yok. Ama pansiyon ve otel tabelalari sahilde hayat oldugu izlenimini uyandiriyor. Rampa asagi inmeye basladiginiz anda, Assos'un Athena Tapinagindan görünen panoramaya es degerde Ege denizi manzarasiyla karsilasiyor ve ilik rüzgarini yüzünüzde hissediyorsunuz. Tarihi Polymedium antik kenti üzerinde bulunan köyde, henüz kazi çalismasi yapilmamis. Sit alani olan bölgenin genis ve uzun kumsali gerisinde birkaç pansiyon, kafe ve bazi yazliklar bulunuyor. Mütevazi yerlesim alaninda yaz-kis açik tesisler, konuklari yil boyu agirliyor. Assos'a oranla daha az bilindigi için daha ekonomik fiyatlarin sözkonusu oldugu tam bir huzur siginagi burasi. Temiz havasi, denizi ve Assos'tan çok daha büyük kum plaji ile lüks aramayan ailelerin tercihi. Olta ve sualti zipkinla balik avciligi için zengin koylara sahip yörede, günlük gezilere, tekne turlarina katilabilirsiniz. Sörf meraklilari için uygun rüzgar var. Av sezonunda kara avciligi da yapiliyor. Eylül ayinda basta lüfer olmak üzere balik bollugu yasaniyor. Vahsi deniz çipurasi, barbunya, kupa, sinarit, karagöz ve diger balik çesitlerini bulmak mümkün. Akdeniz'den Ege'ye, Marmara'ya, Karadeniz'e yumurta birakmaya giden baliklarin göç yolu üzerinde olan Assos-Babakale-Kumburnu gibi kiyilar, tam anlamiyla deniz ürünleri cenneti. Yörede bulunan, orijinalligi hiç bozulmamis köylerden, el isi hediyelikler alabilirsiniz. Koyunevi-Assos arasi gezinizde, mese agaçlarindan küme yapip için için yakarak odun kömürü imal edenlere de rastlayabilirsiniz.

Istanbul-Çanakkale üzerinden Izmir'e dogru giderken Ezine'yi geçip Ayvacik'tan saga, Behramkale yönüne dönerek Assos'a ulasabilirsiniz. Ayvacik-Assos arasi 18, Çanakkale'den uzaklik ise toplam 95 kilometreyi buluyor. Edremit Küçükkuyu üzerinden gelenler, sahil yoluyla Assos'a gidebilirler. Bu arada yolun virajli oldugunu ve kis mevsiminin tahribatiyla bazi çukurlara dikkat etmek gerektigini de belirtelim. Behramkale köyünden limana inen yol, dik ve parke tasi kapli. Farkli bir yol killanmak istiyorsaniz, Çanakkale'den sonra Geyikli Gürpinar sahil yolunu takip ederek Bademli üzerinden Koyunevi köyüne giden kavsaktan deniz tarafina dönünce, 4.5 kilometrelik rampayi inerek Sokakagzi sahiline gelebilirsiniz. Yolu bozuk, yokus ve toprak olan Koyunevi köyüne, Ayvacik-Gürpinar arasinda günde 10 sefer yapan minibüslerle de ulasilabilir. Özel araç kullananlar ise Ezine-Ayvacik'ta yakit ikmali yapabilirler. Assos'un bazi yerlere uzakliklari söyle:

Koyunevi-Assos:18 km.
Assos-Istanbul:380 km.
Assos-Bursa:300 km.
Assos-Izmir:290 km.

Gelibolu-Lapseki veya Ecebat-Çanakkale arasi saat basi kalkan feribot seferleriyle de geçilebilir

Assos ve Sokakagzi'nda ki yil boyunca açik konaklama tesislerinde kalanlarin yanisira; pansiyon ve motellerin bahçelerinde çadir kurup kamp yapan karavancilara da rastlaniyor. Sokakagzi sahilindeki pansiyonlarda bulunan ortak mutfaklarda ise tüm ihtiyaçlar düsünülmüs.

Assos'taki oteller
Assos Eden Beach Otel
Assos Terace Motel
Assos Kervansaray
Hotel Assos
Behram Otel
Yildiz Saray

Sokakagzi sahili tesisleri ise sunlar:
Kayali Pansiyon (Sakir Kayali)
Tel: (286) 723 42 09

Özlem Motel
Tel: (286) 723 42 13

Sokakagzi Motel
Tel: (286) 723 42 06-07

Imada Motel
Tel: (286) 723 42 41

"Imbat" ve "Yilmaz" ise yöredeki diger konaklama tesisleri arasinda yer aliyor.

Assos Limani çevresinde bulunan otellerin alt katlari restaurant ve barlarla kapli. Deniz üzerine kurulu teraslarda, bölgenin tüm baliklari yenebiliyor. Plajin üstünde ve yaninda bulunan kafeler, ailece oturularak sicak ve soguk mesrubat içilebilecek yerler. Sahilde satilan "Waffle" isimli kaymakli özel bir dondurma de, yörenin spesiyali. Sokakagzi sahilinde mantici, pizzaci ve çesitli çay bahçeleri yer aliyor. Bir aile isletmesi olan "Özlem Motel"in restaurantinda sabah ve aksam limana yanasan balikçilardan alinan taze baliklardan, et ve piliç izgara çesitlerinden oldukça uygun fiyatla yemek mümkün olabiliyor.

   

 

 Görüntülenme: 9626 kez