Gerçek gündem

Gerçek gündem

 

Gün geçmiyor ki Türkiye’nin gündemine her gün yeni bir mesele getirilmesin. Kimi zaman kaset skandalı, kimi zaman derbi maçları, kimi zaman Wikileaks, kimi zaman bir sanatçının özel hayatı vs. Bir bakıma birileri insanların neyi konuşmasını isterse insanlar onu konuşur. Yani her gün aynı gündem konularını konuşur dururlar. İnsanlar gündemdeki konular üzerinde konuşurlarken gün geçmez ki başka bir gündemle karşı karşıya bırakılmasınlar. Gündeme dahil olmayanlar ise kendilerinin bir eksiğinin olduğunu bile düşünmeye başlarlar. Günler ve gündemler bir ömür boyu devam eder gider. Çoğu zaman gündemler aynı olsa da olmasa da değişmeyen tek şey birilerinin sizin geleceğinizi kendine göre şekillendirmek istemesidir. Ayrıca bize gündem diye dayatılan şeyler de kesinlikle asıl gündem değildir. Çağımızın soğuk savaş taktiklerinden biri de gerçeği gizlemek ve gerçek olmayan gündemle bizleri meşgul etmektir.

"Gündemlerin havada uçuştuğu bir zamanda insanlar gerçek gündemi nasıl bilecekler ve gündemi nasıl yorumlayacaklar?" sorusunun muhatabı aslında öncelikle aydınlarımızdır. Peki, halk aydınını ya da kâmil insanını tanımıyorsa ne olacak? İşte bütün mesele aslında burada bitiyor. Gündemcilerin zaferi bir bakıma bununla başlamış oluyor. Çünkü; bizleri gerçek gündemden uzak tutmanın birinci şartı düşünce ve fikir adamlarımızdan uzaklaştırmaktır.

Şunu asla unutmayınız ki; gerçek gündemi biz belirlemedikçe hep başkalarının gündemiyle günlerimizi, aylarımızı ve yıllarımızı geçireceğiz. Gerçek gündemi anlamak ise, meselelere; tarihi, sosyolojik ve psikolojik pencereden bakmayı gerektirir. Bir bakıma tarihini ve medeniyetini bilmeyenler yalancı gündem konularına ve geleceğe hep yenik düşecektir. Bunun sonucunda ise tarih olumsuzluklarıyla tekerrür edecektir.

Âkif’i Şâir-i İlâhi diyordu ya:
Geçmişten adam hisse kaparmış... Ne masal şey!
Beş bin senelik kıssa yarım hisse mi verdi?
'Tarih'i 'tekerrür' diye tarif ediyorlar;
Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi

Şairin ifadesiyle tarihi tekerrürden ibaret zannetmek bir zavallılıktır aslında. Geçmişten hisse kapan adamlara ve ibret alanlara tarih asla tekerrür etmeyecektir. Ancak ve ancak güzellikleri tekerrür edecektir.

Bu yazı moralhaber.net sitesinden alınmıştır.

 Yazan : admin | Okunma : 6303 |        Yorum ( 0 )